Koferdam - Bezpieczne zabiegi stomatologiczne - Molarr

Koferdam

Koferdam – Twoja pomoc w leczeniu kanałowym

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że leczenie kanałowe jest bardzo czasochłonne – wymaga nie tylko precyzji od lekarza, ale również cierpliwości od pacjenta....

Koferdam – Twoja pomoc w leczeniu kanałowym

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że leczenie kanałowe jest bardzo czasochłonne – wymaga nie tylko precyzji od lekarza, ale również cierpliwości od pacjenta. Poza tym wielu osobom kojarzy się z dużym dyskomfortem, stresem i bólem. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że nieustannie szuka się sposobów na zapewnienie płynnych działań podczas wykonywania tego zabiegu.

Warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii, ale przede wszystkim ważne jest zachowanie suchości pola zabiegowego. W związku z tym dobrym posunięciem jest zastosowanie podczas leczenia koferdamu – ten niepozorny element może znacznie ułatwić Twoją pracę. Jeśli zazwyczaj w tym celu używałeś ligniny, szybko docenisz koferdam ze względu na brak konieczności ciągłej wymiany wałków. Za pomocą specjalnego dziurkacza wycina się otwór w gumie i gotowe.

Musisz wiedzieć, że w ofercie naszego sklepu internetowego dostępne są wysokiej klasy koferdamy. Nadają się one dla każdego pacjenta i są niezwykle proste w użyciu.

Leczenie kanałowe - dlaczego przydatny jest koferdam?

Zastanawiasz się, czym dokładnie jest i jakie są zalety stosowania koferdamu w leczeniu endodontycznym? Otóż koferdam to nic innego jak arkusz silikonowej gumy, w której wycina się za pomocą specjalnego dziurkacza otwór na leczonego zęba. Klamry, które wchodzą w skład zestawu, gwarantują utrzymanie gumy. Dodatkowo całość jest stabilizowana poza jama ustną za pomocą metalowej lub plastikowej ramki.

Musisz wiedzieć, że zakładanie koferdamu jest niezwykle proste. Tak naprawdę cały proces zakładania trwa tylko kilkadziesiąt sekund. W związku z tym przydaje się on w każdej klinice stomatologicznej. Ogromną zaletą koferdamu jest izolacja leczonego zęba i ograniczenie dostępu śliny. Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że nowoczesne kompozyty wymagają zachowania szczelności i suchości. Środowisko jamy ustnej jest wilgotne, co znacznie utrudnia pracę. Dotyczy to szczególnie działania na zębach trzonowych, które znajdują się głęboko w jamie ustnej.

Kiedy warto zastosować koferdam stomatologiczny?

Chcesz wiedzieć, kiedy nie wzbraniać się przed użyciem koferdamu? Tak naprawdę zastosowanie koferdamu stomatologicznego jest bardzo szerokie. Bez wątpienia sprawdza się on w trakcie leczenia stomatologicznego różnymi metodami. W leczeniu kanałowym istotne jest jego użycie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować go do leczenia zachowawczego czy leczenia protetycznego. Warto skorzystać z jego pomocy w trakcie cementowania koron albo licówek.

Jakie jeszcze zalety ma koferdam stomatologiczny?

Zastanawiasz się, jakie jeszcze są zalety zakładania koferdamu? Wchłanianie nadmiaru śliny i umożliwienie pracy w wilgotnym środowisku jamy ustnej to oczywiście nie wszystko. Otóż w przypadku pacjentów z głębokimi ubytkami próchnicowymi, koferdam chroni dziąsła i pozwala założyć trwałe wypełnienie. W wyniku podrażnienia od piasku i wody pod dużym ciśnieniem mogłoby to być niemożliwe. W związku z tym podstawową funkcją koferdamu jest poprawa jakości i trwałości wypełnień.

Inną zaletą założenia koferdamu do leczenia kanałowego jest zmniejszenie ryzyka działań niepożądanych, jakim jest np. zainfekowanie systemu kanałów korzeniowych bakteriami pochodzącymi z jamy ustnej. Walka z zakażeniem zabiegowym bywa bardzo trudna, więc warto temu zapobiegać.

Użycie koferdamu zapewnia pacjentom bezstresowe leczenie i ochronę wrażliwych tkanek jamy ustnej. Podczas opracowywania kanałów niezbędna jest ich częsta dezynfekcja przy użyciu silnych środków bakteriobójczych. Jeśli zdecydujesz się zakładać koferdam stomatologiczny, będzie on pełnił funkcję ochronną błony śluzowej i ust pacjenta. Jest to także dobre rozwiązanie w przypadku pacjentów uczulonych na różnego rodzaju środki.

Oprócz tego koferdam w stomatologii wykorzystuje się chętnie w trakcie leczenia kanałowego, kiedy to niezbędne jest zabezpieczenie pacjenta przed możliwością połknięcia narzędzi używanych podczas precyzyjnego leczenia. Wbrew pozorom niekiedy się to zdarza. Dzięki temu już po zakończeniu leczenia uniknie się różnych komplikacji.

Dzięki pracy z koferdamem stomatolog skupia uwagę tylko na leczonym zębie i opracowaniu ubytku. W związku z tym ma zapewniony komfort pracy i udostępnione szerokie pole widzenia. Koferdam pozwala też na skuteczne odsuwanie policzków i języka. Jednocześnie można uniknąć konieczności nieustannej wymiany wilgotnych wałeczków z ligniny. Dodatkowo ma się pewność, że lusterko stomatologiczne nie zaparuje. Bez wątpienia to wszystko istotnie skraca czas leczenia i ułatwia osiągnięcie zamierzonego celu, jakim jest szczelne i trwałe wypełnienie.

Pacjentowi w trakcie zabiegów dentystycznych koferdam zapewnia poczucie pełnego bezpieczeństwa i uczucia komfortu w miejscu leczonego zęba. Dzięki izolacji zębów nie trzeba obawiać się leczenia próchnicy czy ubytków, a także opracowywania szyjki zęba itp. Metody zakładania koferdamu są bardzo komfortowe dla pacjenta, a gumy nałożonej na zęby praktycznie się nie czuje.

Dlaczego warto postawić na nasze koferdamy?

Chcesz wiedzieć, dlaczego w leczeniu ubytków i nie tylko doskonale sprawdzają się właśnie nasze koferdamy? Otóż przede wszystkim wyróżniają się one wysoką jakością i skutecznością. Bez obaw możesz po nie sięgnąć, niezależnie od tego, czy specjalizujesz się w leczeniu kanałowym, czy np. protetycznym. Koferdam sprawdza się nawet w przypadku pacjentów ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, gdyż nie utrudnia oddychania pacjenta. Co ważne, nasze modele bez problemu dopasujesz do kształtu leczonego zęba. Poza tym nadają się one do różnych wielkości zęba.

Na uwagę zasługuje też łatwość mocowania gumy, zakładania klamer i szybkie przygotowanie zestawu do pracy przed rozpoczęciem leczenia. Musisz również wiedzieć, że nasze koferdamy mają gładkie brzegi gumy i nie podrażniają pacjenta.

Akcesoria przydatne nie tylko w endodoncji

Oprócz koferdamów w tej kategorii naszej oferty znajdziesz produkty, które pomogą Ci w codziennej pracy, niezależnie od specjalizacji Twojego gabinetu. Poza koferdamem potrzebujesz kilku niezbędnych akcesoriów, których w prosty i szybki sposób, bez specjalnych przygotowań, użyjesz w trakcie zabiegów. Klamry i ramki do koferdamu, wykonane z różnych materiałów, tworzą stabilną konstrukcję, dzięki której masz pewność, że pole zabiegowe jest suche i dobrze widoczne – w ten sposób możesz skupić się wyłącznie na leczonym zębie, skutecznie zasłaniając pozostałe. W ofercie nie brakuje także specjalnych gumek zaciskowych, które przyczyniają się do łatwiejszego zakładania koferdamu. Przykładowo, przed każdym zastosowaniem mikroskopu zabiegowego byłoby dobrze mieć pewność, że wokół ust pacjenta nic się nie poluzuje.

Warto także zaopatrzyć się w specjalne zestawy do koferdamów. Składają się one z precyzyjnego dziurkacza, klamer do zakładania koferdamu, kleszczy i ramek. Dzięki nim na pewno przekonasz się do stosowania koferdamu za każdym razem, gdy uznasz, że mógłby Ci się przydać.

Innowacyjne podejście do zabiegów stomatologicznych - nowoczesne koferdamy

Poza tradycyjnym koferdamem, w tej kategorii naszej oferty znajdziesz również nowoczesne modele. Na uwagę zasługuje zwłaszcza trójwymiarowy wariant OptiDam, który zmienił podejście do tradycyjnych rozwiązań. Wykonany z naturalnego lateksu wysokiej jakości koferdam jest komfortowy dla pacjenta i dopasuje się do niemal każdej jamy ustnej. Aby przez otwór przechodził leczony ząb, nie potrzeba wiele czasu i wysiłku. Co więcej, koferdam ten jest bezpieczny i skutecznie chroni zarówno pacjenta, jak i specjalistę. Dzięki ergonomicznej budowie daje lekarzowi wyraźny obraz pola zabiegowego, co znacząco wpływa na czas procedury i jakość pracy. Dużym ułatwieniem jest możliwość sterylizacji w autoklawie. Wypróbuj ten model, a na pewno nie sięgniesz już po klasyczny koferdam!

Masz problemy z zastosowaniem koferdamu? W takim razie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie może być oferowany przez nas koferdam w płynie. Tym specjalnie przeznaczonym preparatem z łatwością ochronisz wnętrze jamy ustnej pacjenta. Oprócz tego w naszej ofercie znajdziesz też koferdam punktowy, który nie wymaga przyczepiania do zęba klamry. Proces zakładania takiego modelu jest niezwykle prosty i wygodny.

Nie zastanawiaj się dłużej nad użyciem koferdamu! Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz produkt, który będzie najlepszy dla Twoich pacjentów. Dzięki niemu wykonywanie zabiegów stomatologicznych stanie się znacznie prostsze.

Czytaj więcej

Aktywne filtry