Wybielanie zębów w gabinecie – jakie metody można zastosować? Dowiedz się, jak wygląda procedura
Wybielanie zębów to stosunkowo często wykonywany zabieg. Nowoczesne technologie pozwalają na to, by był bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta. W trosce o jego komfort i jak najlepszy efekt do specjalisty należy dobranie odpowiedniej metody przeprowadzenia procedury. Jak wygląda wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym? Dowiedz się, co powinieneś o nim wiedzieć.
Dlaczego warto zaufać stomatologowi?
Każda ingerencja w strukturę zęba wymaga działań ze strony specjalisty. Ryzyko powikłań niesie ze sobą każdy zabieg – także wybielanie zębów domowymi sposobami, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Zanim dojdzie do właściwego rozjaśnienia odcienia uzębienia, powinna zostać wykonana diagnostyka stanu zębów pacjenta. Istnieje wiele czynników, które mogą determinować wybór właściwej metody, a jednym z nich jest np. nadwrażliwość zębów, z którą boryka się wiele osób. Zazwyczaj badanie diagnostyczne i wywiad z pacjentem pomagają dobrać najlepszą technikę wybielania zębów. Duży błąd popełniają pacjenci szukający “drogi na skróty” – samodzielne dobieranie ogólnodostępnych na rynku preparatów może uszkodzić szkliwo i doprowadzić do poważnych problemów w obrębie jamy ustnej.
Sposoby wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych
Mnogość możliwości przeprowadzenia zabiegów wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych to skutek rewolucji technologicznej, jaka nastąpiła w tym zakresie. Nowoczesny sprzęt pozwala na osiągnięcie oszałamiających rezultatów w stosunkowo krótkim czasie. Do najpopularniejszych metod, jakie znajdują zastosowanie w obszarze wybielania zębów, zalicza się technikę laserową, lampową i nakładkową. W najtrudniejszych przypadkach, w których standardowe techniki nie będą miały zastosowania, proponuje się pacjentowi licówki. Przy założeniu, że pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej, a kolor jego zębów jest efektem przebarwień, z powodzeniem sprawdzą się jednak inne techniki.
Wybielanie zębów w gabinecie – od czego zacząć?
Każdy zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym, niezależnie od wyboru metody, rozpoczyna się od jednego, wspólnego schematu. Specjalista sprawdza stan uzębienia i dziąseł, a także bierze pod uwagę ich wrażliwość. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, przy okazji sprawdzając aktualny odcień zębów. Kolejnym etapem, który będzie taki sam dla wszystkich metod wybielania, jest higienizacja. Należy przeprowadzić dokładne czyszczenie zębów pacjenta i usunąć kamień nazębny, czyli wykonać skaling, połączony z piaskowaniem. Co więcej, wszystkie zęby pacjenta należy uprzednio wyleczyć, a ewentualne ubytki tymczasowo wypełnić. Wówczas, w porozumieniu z pacjentem, stomatolog proponuje mu najkorzystniejsze rozwiązanie. Kolejne etapy to kwestia wyboru metody.
Naświetlanie lampą, laser, a może nakładki?
Wybielanie zębów z użyciem lasera lub lampy wiąże się z zabezpieczeniem dziąseł tzw. płynnym koferdamem przed wpływem na nie żelu wybielającego, który musi zostać naniesiony na zęby. Następnym krokiem jest poddanie uzębienia pacjenta naświetlaniom, których zadaniem jest aktywowanie działania żelu – zazwyczaj ich liczba jest zależna od wyjściowego koloru zębów i efektu, jaki chce się uzyskać. Naświetlanie lampą lub laserowe wybielanie zębów trwa około godzinę.
Nieco inaczej wygląda zastosowanie nakładek wybielających. Na pierwszej wizycie, po diagnostyce pacjenta, stomatolog robi wycisk zębów, by wykonać indywidualne nakładki. Pacjent może je przymierzyć na kolejnej wizycie, na której dostaje także żel wybielający i dokładną instrukcję, w jaki sposób należy go nakładać. Najczęściej zakłada się nakładki na noc lub na maksymalnie cztery godziny w ciągu dnia.
Jak dbać o zęby po wybielaniu?
Zastosowanie którejkolwiek metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym wiąże się z wydaniem pacjentowi szczegółowych zaleceń. Zazwyczaj lekarz rekomenduje tzw. białą dietę, pozbawioną produktów silnie barwiących, takich jak kofeina czy używki. Zaleca się także stosowanie odpowiednich past lub innych preparatów, przede wszystkim przeznaczonych do pielęgnacji wrażliwych zębów. Efekty, jakich można się spodziewać, są zależne w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji pacjenta i najczęściej udaje się rozjaśnić odcień zębów o kilka tonów. W zależności od zastosowanej metody można cieszyć się bielszym uśmiechem nawet do kilku lat.
Dobranie właściwego sposobu wybielania zębów pacjenta w gabinecie jest szczególnie ważne dla zachowania zdrowia jego uzębienia, a także dla efektów, jakie można osiągnąć. Warto zatem wyposażyć gabinet w odpowiedni sprzęt i akcesoria. Profesjonalne zestawy do przeprowadzenia procedury wybielania zębów znajdziesz w ofercie naszego sklepu.
Comments
No comment at this time!
Leave your comment