Bezpieczne wybielanie zębów – jaka metoda będzie najlepsza? Dowiedz się, co polecać pacjentom
Dobranie odpowiedniej metody wybielania zębów jest niezwykle istotne z punktu widzenia kondycji uzębienia pacjenta, ale także efektów, jakich może się spodziewać po zabiegu. Istnieje wiele sposobów na zmianę odcienia zębów, jednak który z nich będzie najbezpieczniejszy? Jakimi czynnikami należy się kierować, doradzając pacjentowi najlepsze rozwiązanie? Dowiedz się, czym jest bezpieczne wybielanie zębów i która metoda jest szczególnie polecana!
Najpopularniejsze metody wybielania zębów
Metod, które można zastosować do wybielania zębów, jest wiele. Różnią się one przede wszystkim długością trwania całego procesu i efektami, na jakie pacjent może liczyć. Zazwyczaj tego typu zabiegi wykonuje się w gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych lub wykorzystując domowe sposoby. Z tymi ostatnimi trzeba postępować szczególnie ostrożnie. Istnieje bowiem duże ryzyko, że pacjent, nie konsultując swoich kroków ze specjalistą, źle dobierze preparat i finalnie uszkodzi sobie szkliwo, czego efektem może być m.in. nadwrażliwość zębów. W gabinetach stomatologicznych najczęściej stosuje się metodę laserową, lampową lub nakładkową. W skrajnych przypadkach można polecić pacjentowi licówki. W domowym zaciszu najczęściej wykorzystywane są takie sposoby jak wybielające pasty, paski lub wybielanie węglem aktywnym.
Bezpieczne wybielanie zębów, czyli jakie?
Metodę wybielania zębów należy dobrać po konsultacji z lekarzem. Po dokładnej diagnostyce specjalista wybierze i doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie, którego efekty będą w stanie zadowolić pacjenta. Do najbezpieczniejszych procedur wybielania zębów można zaliczyć wszystkie te, które proponuje lekarz. Zabiegi przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym są na ogół z zasady bezpieczniejsze dla pacjenta aniżeli samodzielne eksperymentowanie z różnymi preparatami w domu. Mimo że wybielanie zębów w gabinecie, jak każdy zabieg, wiąże się z pewnymi ograniczeniami i obarczone jest możliwymi skutkami ubocznymi, jest to bardziej kontrolowany proces niż podczas stosowania niewłaściwych substancji w domowym zaciszu. Warto zaznaczyć, że metoda dobierana jest przez stomatologa po dokładnym badaniu uzębienia i poznaniu nawyków pacjenta, w związku z czym będzie ona jak najbardziej trafna. Do najbezpieczniejszych dla zębów metod wybielania, które można polecić każdemu pacjentowi, specjaliści zgodnie zaliczają nakładkowe wybielanie zębów.
Wybielanie nakładkowe – o co chodzi?
Dzięki zastosowaniu tej metody zęby pacjenta mogą być jaśniejsze nawet o 6 tonów. Nakładkowe wybielanie zębów wymaga ścisłej współpracy stomatologa i pacjenta. Pierwszy etap zabiegu realizowany jest w gabinecie stomatologicznym, natomiast kolejny to kontynuacja w zaciszu domowym pacjenta. Procedura ta to bezpieczne wybielanie zębów, ponieważ polecana jest nawet osobom, które mają wrażliwe zęby i dziąsła, a także słabe i cienkie szkliwo. Bywa, że jest to jedyna metoda, którą można dobrać do pacjenta.
Jak przebiega nakładkowe wybielanie zębów?
W pierwszym etapie stomatolog musi przeprowadzić pełną diagnostykę w gabinecie. Mimo, że metoda nakładkowa jest bezpieczna nawet dla osób z tendencją do wrażliwości, specjalista i tak bada stan dziąseł i uzębienia. Wszystkie ubytki, jakie ma pacjent, należy tymczasowo wypełnić, zmieniając je po skończonej procedurze i dopasowując odcień wypełnień do jaśniejszych zębów. W trakcie tzw. etapu gabinetowego lekarz usuwa kamień nazębny pacjenta, najczęściej wykonując skaling i opcjonalnie piaskowanie. Istotą nakładkowego wybielania zębów jest pobranie wycisku od pacjenta, który posłuży do wykonania indywidualnych nakładek. Będzie on mógł przymierzyć nakładki na kolejnej wizycie – wówczas otrzyma także strzykawki z żelem wybielającym. Zestawy, które możesz dobrać do potrzeb pacjenta, znajdziesz w ofercie naszego sklepu!
Kolejny etap to wybielanie zębów w domowym zaciszu. Zadaniem lekarza jest określenie czasu trwania procedury oraz zaleceń odnośnie do stosowania nakładek. Zazwyczaj pacjent musi je nosić od 2 do 4 tygodni, około 4 godzin dziennie. Obowiązkiem lekarza jest poinstruowanie pacjenta, jaką pastę do zębów wrażliwych powinien stosować i w jaki sposób należy nakładać żel na nakładki. Niezbędna jest również niewielka modyfikacja diety osoby, która poddała się wybielaniu – należy bowiem usunąć z niej tzw. barwiące produkty, do których należy kawa, tytoń czy czerwone wino.
Najważniejszym zadaniem lekarza jest uświadomienie pacjentowi, że bezpieczne wybielanie zębów wymaga cierpliwości i jest to stopniowy proces. Wybieranie preparatów o niższym stężeniu nadtlenku wodoru jest korzystniejsze zarówno dla szkliwa, jak i efektów, jakie chce uzyskać pacjent.
Comments
No comment at this time!
Leave your comment