Czym jest lampa polimeryzacyjna stomatologiczna? Jaki model wybrać? - Molarr

Czym jest lampa polimeryzacyjna stomatologiczna? Jaki model wybrać?

person Posted By: Mariusz Stefański list In: Porady On: comment Comment: 0 favorite Hit: 47

Lampa polimeryzacyjna stomatologiczna jest wykorzystywana do utwardzania materiałów dentystycznych. Jest to o tyle istotne, że obecnie w stomatologii uzupełnianie zębów odbywa się z użyciem materiałów fotokompozytowych. Wypełnienia polimerowe są produkowane z materiałów płynnych lub stałych, które na skutek zastosowania specjalnej lampy zmieniają swoje właściwości. Urządzenie to generuje zimne promieniowanie i nie nagrzewa się. Dodatkowo nie wytwarza w zasadzie żadnego hałasu. 

Lampa polimeryzacyjna stomatologiczna - co to takiego?

Lampa polimeryzacyjna stomatologiczna jest urządzeniem służącym do utwardzania wypełnienia w jamie ustnej. Lampy tego typu wykorzystują światło LED. Poszczególne modele różnić się mogą między sobą szybkością ładowania, długością pracy akumulatora, systemem chłodzenia, szybkością utwardzania, liczbą oferowanych programów czy zabezpieczeniem przed uszkodzeniem. Cały proces utwardzania trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund. Sporo zależy od mocy modelu. Obsługa lampy polimeryzacyjnej stomatologicznej jest banalnie prosta. Wystarczy wybrać odpowiedni program, a potem poczekać do komunikatu dźwiękowego. Informuje on o końcu procesu utwardzania. 

Droższe urządzenia oferują oczywiście różne funkcje dodatkowe. Wykrywają m.in. próchnicę czy wyposażone są w ruchomą główkę. Utwardzają materiał bardzo szybko. Jednak do podstawowych zadań wystarczająca jest klasyczna lampa polimeryzacyjna stomatologiczna. Nie musi być to urządzenie bardzo drogie. 

Jaką lampę polimeryzacyjną stomatologiczną wybrać?

W zasadzie wszystkie produkowane obecnie lampy polimeryzacyjne stomatologiczne działają w podobny sposób. Wyposażone są bowiem w światło LED o zróżnicowanej mocy. Na ogół działają bezprzewodowo. Nie oznacza to jednak, że wszystkie urządzenia z tej kategorii są takie same.

Spore znaczenie ma w tym przypadku zastosowany akumulator. Dużo zależy od jego pojemności, jakości i szybkości ładowania. Lepszy akumulator pozwala oczywiście na dłuższą pracę bez konieczności jego ładowania. Warto także zwrócić uwagę na intensywność światła, która wyrażana jest w mW/cm2. Im lampa jest mocniejsza, tym szybszą polimeryzację oferuje. Wprawdzie różnice w szybkości działania nie są duże, ale  ma to duży wpływ na cenę sprzętu. Dodatkowo najnowocześniejsze lampy klasy premium mają coraz częściej funkcje dodatkowe takie jak wykrywanie próchnicy czy ujść kanałów. Są to elementy drogie, ale za to przydatne. 

Co jeszcze wpływa na cenę lampy polimeryzacyjnej stomatologicznej? Okazuje się, że sporo zależy także od wyglądu urządzenia. Więcej zapłacić trzeba za sprzęt kolorowy czy oferujący dodatkowe funkcjonalności. Oczywiście do zadań podstawowych nie ma potrzeby kupowania najdroższej lampy na rynku. Dobrą praktyką jest natomiast posiadanie urządzenia zapasowego. Lampy polimeryzacyjne są ciągle narażona na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego w ich przypadku o wypadek nie jest trudno. 

Jak lampy polimeryzacyjne trafiły do gabinetów stomatologicznych?

Początkowo lampy polimeryzacyjne były źródłami światła emitującymi promieniowanie UV. Szybko okazało się, że jest ono zbyt silne i może niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. Dlatego z nich zrezygnowano, mimo że skutecznie utwardzały laki w szczelinach zębowych. Wróciły do gabinetów stomatologicznych dopiero po jakimś czasie i to za sprawą nowych rozwiązań technologicznych. Przede wszystkim specjalne filtry pozwoliły na zatrzymanie szkodliwego promieniowania. Przepuszczały tylko określony rodzaj światła. Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić pracę jakiegokolwiek dentysty bez lampy polimeryzacyjnej stomatologicznej. 

W nowoczesnej stomatologii materiały fotokompozytowe są bardzo popularne i mają różną postać. Często są to wypełnienia płynne lub stałe. Jednak zawsze swoją ostateczną formę przybierają pod wpływem promieniowania emitowanego przez specjalną lampę polimeryzacyjną. Tym samym można je umieścić na stałe w szczelinie i ją dokładnie wypełnić. Dodatkowo lampy tego typu są wykorzystywane w przypadku materiałów wprowadzanych do zębów w celu usunięcia z nich próchnicy. Emitowane przez nie światło jest zimne i nie nagrzewa zębów pacjenta. Ponadto urządzenia te nie emitują żadnego hałasu. Powodują tylko utwardzenie danego materiału. Dzięki temu cały proces plombowania ulega maksymalnemu skróceniu i trwa kilkanaście sekund.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień