Dzień Dentysty – dowiedz się, kiedy wypada i jak go obchodzić

W Polsce mamy obecnie około 45 tysięcy lekarzy stomatologów. Co roku w marcu obchodzą oni swoje święto, czyli Ogólnopolski Dzień Dentysty. Warto mieć świadomość tego, że w praktyce ma on różne cele. Ma stanowić oczywiście uhonorowanie pracy stomatologów, ale również pomagać w szerzeniu wciąż za niskiej świadomości dotyczącej zdrowia, pielęgnacji i leczenia jamy ustnej. Jak zatem można obchodzić to święto? Kiedy dokładnie wypada? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
W Polsce mamy obecnie około 45 tysięcy lekarzy stomatologów. Co roku w marcu obchodzą oni swoje święto, czyli Ogólnopolski Dzień Dentysty. Warto mieć świadomość tego, że w praktyce ma on różne cele. Ma stanowić oczywiście uhonorowanie pracy stomatologów, ale również pomagać w szerzeniu wciąż za niskiej świadomości dotyczącej zdrowia, pielęgnacji i leczenia jamy ustnej. Jak zatem można obchodzić to święto? Kiedy dokładnie wypada? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Kiedy obchodzimy Dzień Dentysty?
Ogólnopolski Dzień Dentysty obchodzony jest 5 marca. Dlaczego akurat wtedy? Na to pytanie nie ma w zasadzie jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy uważają, że święto to zostało zapożyczone od Amerykanów. 6 marca świętują oni bowiem "Dentist's Day".
Ciekawostką jest to, że 5 marca wypada również Dzień Teściowej – według złośliwych daty te pokrywają się specjalnie, będąc "świętem najgorszych rzeczy w życiu człowieka". Oczywiście trzeba traktować to z przymrużeniem oka – w końcu nawet złośliwi wiedzą doskonale, że bez dentysty żyć trudno.
Warto zaznaczyć, że Dzień Dentysty świętowany jest także w innych krajach. Jeżeli chodzi o daty, to są one w praktyce różne. Niemieccy specjaliści świętują zwykle tego samego dnia, co Amerykanie, czyli 6 marca. Podobnie jest zresztą w przypadku stomatologów z Wielkiej Brytanii. Z kolei np. bułgarscy dentyści mają swoje święto 11 kwietnia, a brazylijscy 25 października.
Lekarze stomatologii z różnych krajów mogą też świętować 9 lutego – tego dnia obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Dentysty.
Święto, za którym stoi ważna idea – dlaczego obchodzimy Dzień Dentysty?
Warto mieć świadomość tego, że Dzień Dentysty nie jest wyłącznie zwykłym świętem branżowym. Jego celem jest bowiem nie tylko uhonorowanie pracy lekarzy stomatologów, ale także szerzenie wśród społeczeństwa świadomości dotyczącej zdrowia zębów i jamy ustnej. W dalszym ciągu spora część ludzi nie dostrzega bowiem potrzeby leczenia jamy ustnej lub dostrzega taką potrzebę zdecydowanie za późno. To duży problem, więc warto korzystać ze wszystkich możliwych okazji, które mogą pomóc go rozwiązać.
Dzień Dentysty może stanowić też doskonały moment na działania, które pomogą nieco ocieplić wizerunek specjalistów i budować wizję przyjaznego pacjentom gabinetu. Lęk przed wizytą u stomatologa dotyczy bowiem w praktyce ogromnej części społeczeństwa. Często to właśnie przez niego pacjenci odkładają wizyty, z czego niestety wynikają później poważne problemy.
Dentysta w oczach pacjentów – o czym warto pamiętać?
Chociaż lekarze dentyści robią co w ich mocy, żeby jak najlepiej dbać o piękny uśmiech swoich pacjentów, to niestety gabinety stomatologiczne nie budzą najlepszych emocji. Aż 80% Polaków przyznaje, że lekarz dentysta budzi w nich strach. W przypadku 15% z nich mówi się nawet o strachu panicznym, który może zupełnie uniemożliwić odbycie wizyty. Zjawisko uporczywego lęku przed dentystą ma nawet swoją nazwę i zwie się dentofobią.
Z czego wynika takie podejście? W wielu przypadkach ma ono korzenie w złych doświadczeniach z dzieciństwa. Nie da się ukryć, że stosowane lata temu metody, z leczeniem bez znieczulenia na czele, nie należały do najprzyjemniejszych i powodowały spory dyskomfort. Mimo że czasy się zmieniły, a stomatologia poszła do przodu i da się wykonywać wszelkie czynności bezboleśnie, w wielu osobach strach pozostał.
Dla współczesnej stomatologii ważne powinno być zatem to, aby zmienić to nastawienie na lepsze. Tylko wówczas będzie dało się pomóc wszystkim pacjentom, którzy rzeczywiście tego potrzebują.
Jakie wyzwania mają przed sobą współcześni lekarze dentyści?
Mogłoby się wydawać, że podstawowym wyzwaniem w stomatologii jest poszukiwanie coraz to nowszych metod leczenia zębów. W praktyce nie jest to jednak jedyny kluczowy cel. Oczywiście mimo rozwoju technologicznego wciąż jest jeszcze trochę rzeczy, które być może da się w przyszłości ulepszyć. Zapewne wszyscy, zarówno dentyści, jak i pacjenci, czekają np. na rewolucyjne rozwiązania w zakresie leczenia próchnicy.
Na ten moment jednak wśród kluczowych obszarów można wymienić również profilaktykę. Dane są bowiem alarmujące i wskazują na to, że pacjenci, również ci młodzi, bardzo ją zaniedbują. Niestety na zalecanych dwa razy do roku wizytach kontrolnych pojawia się jedynie 26% młodych Polaków. 47% odwiedza gabinet dentystyczny raz na dwa lata, bądź jedynie wtedy, gdy pojawi się ból. Znacznie ogranicza to możliwości dentystów i sprawia, że często jedynym wyjściem okazuje się leczenie kanałowe lub ekstrakcja.
Tymczasem badania wskazują, że problemy dotyczące próchnicy i różnego rodzaju chorób dziąseł są na porządku dziennym. Boryka się z nimi nawet ponad 90% populacji.
Dla każdego stomatologa ważne powinno być zatem szerzenie świadomości z zakresu dbania o higienę jamy ustnej, a także wpływu próchnicy i chorób dziąseł na cały organizm i oczywiście zdrowie uśmiechu. W końcu, gdyby pacjenci regularnie zasiadali na dentystycznym fotelu, praca stomatologa byłaby znacznie prostsza i zapewne jeszcze bardziej efektywna.
Leczenie stomatologiczne – najtrudniejszy pierwszy krok
Dentyści wskazują, że pacjenci, którzy decydują się na pierwszą wizytę, zazwyczaj kontynuują leczenie. Co za tym idzie, można założyć, że najtrudniejszy jest tzw. pierwszy krok. Spora część pacjentów, którzy się na niego zdecydowali, potwierdza też, że wizyta wcale nie była taka straszna. Co ciekawe, według niektórych okazała się nawet przyjemna. Kluczowa jest w tym zakresie na pewno miła obsługa, uważne wysłuchiwanie potrzeb i próba wyboru optymalnych dla pacjenta rozwiązań.
Warto więc podejmować działania, dzięki którym uda się zachęcić pacjentów do pierwszej wizyty. Wówczas nie będą oni czekali do ostatniej chwili i znacznie więcej zębów da się z pewnością uratować.
Nowoczesne podejście do leczenia jamy ustnej – o co warto zadbać?
Dla każdego dentysty kluczowi są odwiedzający jego gabinet pacjenci. W końcu bez nich nawet wysokiej klasy kompetencje mogłyby zdać się na nic. Warto więc zadbać o to, aby wizyty u stomatologa przebiegały sprawnie i bezboleśnie, a sam pacjent mógł spędzić na fotelu możliwie jak najmniej czasu. W jaki sposób to zrobić?
Ważne jest z pewnością to, aby korzystać z nowoczesnych metod i zaawansowanego technologicznie sprzętu. Nie jest tajemnicą, że rozwój technologiczny sprawia, że da się wykonać wszelkie czynności bezboleśnie, a także skrócić czas trwania zabiegów. Dzięki niemu leczenie chorób jamy ustnej jest też znacznie skuteczniejsze, a efekty wizualne okazują się bardzo zadowalające.
Poza tym trzeba przywiązywać wagę do dbania o przyjazną i życzliwą atmosferę w gabinecie. Pacjenci często zwracają uwagę na to, że w ogromny sposób wpływa to na ich komfort i przekłada się na ocenę całej wizyty. Do życzliwego stomatologa chodzi się znacznie chętniej, nawet gdy pojawią się poważniejsze problemy.
Ogólnopolski Dzień Dentysty – jak go obchodzić?
Przypadający na 5 marca Ogólnopolski Dzień Dentysty to na pewno moment, w którym każdy stomatolog zasługuje na docenienie. Niestety pacjentom święto to rzadko jest znane, a więc warto je na różne sposoby promować. Poza tym celem obchodów Dnia Dentysty jest też podkreślenie znaczenia profilaktyki – w tym kierunku także można wykonać różnego rodzaju czynności. Wreszcie, święto stomatologów to też idealny moment, aby zadbać o aspekty wizerunkowe i pokazać pacjentom, że lekarze dentyści wcale nie są tacy straszni.
Jak zatem obchodzić Dzień Dentysty? Poniżej przygotowaliśmy na to kilka pomysłów.
1. Organizacja różnego rodzaju akcji wspierających profilaktykę
Ogólnopolski Dzień Dentysty to z pewnością dobry moment, aby zwrócić pacjentom uwagę na znaczenie dbania o zdrowie i higienę jamy ustnej. Można zrobić to poprzez organizację różnego rodzaju akcji, np. wśród dzieci. Dobre nawyki dotyczące dbania o zdrowie jamy ustnej warto bowiem kształtować już na etapie dzieciństwa. Najmłodsi często nie mają świadomości, jak ważna jest pielęgnacja zębów i w jaki sposób wpływają na nie spożywane słodycze, np. cukierki. Akcja organizowana na Dzień Dentysty dla szkół, czy też po prostu rodziców, może więc okazać się doskonałym pomysłem. Mogą być to np. różnego rodzaju pogadanki, gry i zabawy, czy też po prostu darmowe przeglądy stomatologiczne w gabinecie.
2. Promocje na zabiegi pozwalające dbać o zdrowy i piękny uśmiech
Część pacjentów potwierdza, że do wizyty u stomatologa zniechęcają ich wysokie ceny. Można więc podjąć pewne działania, które pozwolą tę barierę przełamać. Przykładem mogą być tu różnego rodzaju promocje, dotyczące chociażby zabiegu higienizacji. Jest ona przecież bardzo ważna dla zdrowia zębów i nie tylko wpływa na uśmiech pod względem wizualnym, ale także wspomaga profilaktykę i diagnostykę różnych chorób. Przy okazji nie jest zabiegiem specjalnie inwazyjnym, więc łatwiej będzie dzięki niej namówić pacjentów na pierwszą wizytę.
3. Inwestycja w nowoczesny sprzęt
Ogólnopolski Dzień Dentysty to też dobra okazja na to, aby pomyśleć o rozwoju swojego gabinetu. W końcu na co dzień nie zawsze jest na to czas. Inwestycja w wysokiej jakości urządzenia, materiały i rynkowe nowości to doskonały sposób na to, aby stale podnosić poziom swoich usług. Nowoczesny sprzęt wpływa też na wizerunek dentysty i gabinetu oraz komfort pacjentów. Szeroki wybór zaawansowanych technologicznie urządzeń i materiałów stomatologicznych znajdziesz np. w ofercie naszego sklepu internetowego.
4. Tworzenie różnego rodzaju materiałów edukacyjnych
Wypadający 5 marca Ogólnopolski Dzień Dentysty to też dobry moment na to, aby dzielić się z pacjentami materiałami edukacyjnymi. Mogą dotyczyć np. pielęgnacji zębów, czy też chorób jamy ustnej i ich wpływu na organizm. Ostatecznie to świadomość problemów pozwala sobie z nimi poradzić i cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem długie lata.
Ogólnopolski Dzień Dentysty to z pewnością doskonała okazja do tego, aby lekarze zastanowili się nad tym, w jaki sposób jeszcze lepiej zadbać o zdrowie zębów swoich pacjentów. Na płaszczyźnie tej wciąż jest wiele do zrobienia, a bez podejmowania odpowiednich działań trudno liczyć na pozytywne zmiany.
Dzień Dentysty – serdeczne życzenia od zespołu Molarr
W Molarr na Dzień Dentysty życzymy wszystkim stomatologom przede wszystkim zadowolonych i chętnie odwiedzających gabinet pacjentów. Poza tym życzymy również wielu uratowanych zębów, a tym samym pięknych i zdrowych uśmiechów. Niech praca w gabinecie przynosi satysfakcję i napawa optymizmem, a na rynku pojawiają się coraz to nowsze metody umożliwiające jeszcze skuteczniejsze leczenie i ciągły zawodowy rozwój.
In Same Category
- Piaskarka stomatologiczna: Perfekcyjna higiena jamy ustnej
- Zalety stosowania lamp polimeryzacyjnych LED w gabinecie dentystycznym
- Jak wybrać odpowiednie materiały wypełnieniowe w stomatologii?
- Porównanie materiałów protetycznych – co wybrać dla pacjenta?
- Najlepsze praktyki w sterylizacji narzędzi stomatologicznych – o czym warto pamiętać?
Comments
No comment at this time!
Leave your comment