Usuwanie kamienia nazębnego - czy boli, ile trwa, jak często usuwać? - Molarr

Usuwanie kamienia nazębnego - czy boli, ile trwa, jak często usuwać?

person Posted By: Netmove Netmove list In: Porady On: comment Comment: 0 favorite Hit: 38
Usuwanie kamienia nazębnego - czy boli, ile trwa, jak często usuwać?

Marzysz o lśniących, białych, a co najważniejsze, zdrowych zębach? Zauważasz jednak, że w Twojej jamie ustnej odkłada się sporo płytki nazębnej, z której potem powstaje kamień nazębny? Z pewnością wiesz, że nie schodzi on po zwykłym umyciu zębów. W związku z tym konieczne jest udanie się na specjalistyczne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.

Czy taki zabieg boli? Jak długo trwa usuwanie kamienia nazębnego i jak często powinno się na to decydować? Wyjaśniamy!

Marzysz o lśniących, białych, a co najważniejsze, zdrowych zębach? Zauważasz jednak, że w Twojej jamie ustnej odkłada się sporo płytki nazębnej, z której potem powstaje kamień nazębny? Z pewnością wiesz, że nie schodzi on po zwykłym umyciu zębów. W związku z tym konieczne jest udanie się na specjalistyczne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.

Czy taki zabieg boli? Jak długo trwa usuwanie kamienia nazębnego i jak często powinno się na to decydować? Wyjaśniamy!

Na czym polega zabieg usuwania kamienia nazębnego?

Chcesz wiedzieć, na czym tak naprawdę polega usuwanie kamienia nazębnego? Otóż stomatolog lub higienistka usuwa kamień na zębach za pomocą ultradźwiękowego urządzenia zwanego skalerem. Powierzchnia zęba, która jest poddana działaniu ultradźwięków, może skutecznie się oczyścić.

Musisz mieć świadomość tego, iż dzięki zastosowaniu niniejszej metody kamień z łatwością się kruszy i od razu odpryskuje od zęba. Jak widać, nie jest to wcale szczególnie skomplikowana procedura.

Ile trwa usuwanie kamienia nazębnego?

Nie wiesz, ile właściwie trwa usuwanie kamienia nazębnego? Na szczęście nie jest to zbyt długi zabieg. Zazwyczaj trwa on do godziny. W pewnych przypadkach procedura może zakończyć się nawet po 30 minutach.

Czy można usunąć kamień nazębny w warunkach domowych?

Zastanawiasz się, czy usunięcie kamienia nazębnego jest możliwe w warunkach domowych? Otóż musisz wiedzieć, że kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. Jest ona twarda i nie da się usunąć jej domowymi sposobami. Konieczne są m.in. metody mechaniczne. W związku z tym na zabieg usuwania kamienia nazębnego każdy powinien udać się do gabinetu stomatologicznego.

Jak powstaje kamień nazębny?

Wiesz już, czym jest kamień nazębny. Zastanawiasz się, jakie tak naprawdę są przyczyny powstawania kamienia? Otóż może być to m.in. niewłaściwa higiena jamy ustnej. Odkładanie się między zębami resztek pokarmu sprzyja rozwojowi bakterii i powstawaniu płytki nazębnej, która z czasem przekształca się w kamień. W związku z tym warto pilnować czasu i regularności mycia zębów.

Kamień nazębny a używki

Oczywiście dla higieny jamy ustnej ważne jest też unikanie palenia papierosów. Poza tym płytka nazębna częściej powstaje u osób pijących dużo kawy, herbaty i czerwonego wina. Oprócz tego wpływ na odkładanie się kamienia mogą mieć indywidualne predyspozycje danej osoby.

Profilaktyka to podstawa

Z kamieniem nazębnym często borykają się też osoby, które nie udają się na regularne wizyty kontrolne u dentysty. Niekiedy można nawet poprosić higienistkę stomatologiczną, aby zerknęła, czy w jamie ustnej nie odkłada się już płytka nazębna. Gdy na zębach powstaje kamień, należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu.

Dlaczego i kiedy warto zdecydować się na usunięcie kamienia nazębnego?

Musisz wiedzieć, że nie należy zwlekać z usunięciem kamienia na zębach, ponieważ może rozwinąć się u Ciebie zapalenie dziąseł. Oprócz tego w niektórych przypadkach prowadzi to również do innych chorób przyzębia i nie tylko. Bakterie mogą zacząć gromadzić się przy korzeniu zęba i prędzej czy później doprowadzi to do jego utraty.

Niebezpieczny kamień nazębny

Należy także mieć świadomość tego, że kamień na zębach może prowadzić do chorób ogólnoustrojowych. Wynika to z faktu, iż sprzyja on rozwojowi różnych bakterii. Nawet jeśli zmagasz się tylko z płytką nazębną, musisz liczyć się z tym, że w Twojej jamie ustnej gromadzi się dużo bakterii. Mają one niestety bardzo niekorzystny wpływ na Twój organizm, m.in. nerki czy też układ pokarmowy.

Jakie jeszcze są zalety zabiegu usuwania kamienia nazębnego?

Chcesz wiedzieć, jakie jeszcze zalety ma usuwanie kamienia nazębnego lub płytki nazębnej? Otóż przede wszystkim:

  • jest to szansa na zmniejszenie problemów związanych z nadwrażliwością zębów;

  • po usunięciu kamienia nazębnego zwiększy się estetyka powierzchni zębów;

  • usuwanie kamienia nazębnego ułatwia zachowanie higieny jamy ustnej;

  • usuwanie kamienia z powierzchni zęba i jamy ustnej pozwala.

Jak widać, wiele czynników przemawia za wykonaniem tego zabiegu.

Czy usuwanie kamienia boli?

Zastanawiasz się, czy usuwanie kamienia nazębnego boli? Obawiasz się, że ze swoimi wrażliwymi zębami będzie Ci ciężko? Na szczęście stomatolodzy wiedzą jak bezboleśnie uporać się z kamieniem nazębnym. Współczesne narzędzia i środki są nie tylko bezpieczne dla jamy ustnej, ale także minimalizują dyskomfort osoby poddanej zabiegowi.

Musisz także mieć świadomość tego, że obecność kamienia na zębach może powodować znacznie większy dyskomfort i ból niż krótkotrwały zabieg.

Jak często usuwać kamień nazębny?

Nie wiesz, jak często należy usuwać kamień nazębny? Otóż usuwanie kamienia z powierzchni zębów powinno się odbywać w zależności od potrzeb. Niektórzy zalecają, aby wykonywać taki zabieg raz lub dwa razy do roku. Każdy pacjent jest jednak inny i tempo powstawania kamienia na zębach będzie w jego przypadku inne.

Jeśli zastosujesz się do zaleceń stomatologa, istnieje duża szansa, że znacznie opóźnisz konieczność wykonania kolejnego zabiegu. Każdy kolejny prawdopodobnie będzie mógł odbywać się coraz rzadziej.

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego?

Zastanawiasz się, ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym? Tak naprawdę cena usuwania kamienia nazębnego może być naprawdę różna. Wpływ ma na to m.in. rozległość skalingu, renoma gabinetu itp. Zazwyczaj kamień nazębny można usunąć już za kilkaset złotych, ale dentysta do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie.

Produkty pomocne w usuwaniu kamienia nazębnego w naszej ofercie

Jesteś stomatologiem? W takim razie w ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz wiele produktów do usuwania kamienia nazębnego, które przydadzą się w Twoim gabinecie dentystycznym. Są to m.in. innowacyjne skalery oraz zestawy niezbędnych końcówek i akcesoriów. Dodatkowo nie brakuje też skalerów pneumatycznych, które wyróżniają się niezawodnym działaniem.

Jak nie dopuścić do ponownego powstania kamienia nazębnego?

Chcesz wiedzieć, jak postępować po zabiegu skalingu? Bez wątpienia odpowiednia profilaktyka stomatologiczna może pomóc znacznie opóźnić powstawanie kamienia nazębnego. Przede wszystkim warto nauczyć się poprawnego szczotkowania zębów. Pamiętaj jednak, że to nie wszystko. Higienę jamy ustnej należy uzupełnić m.in. o korzystanie z nici dentystycznej. Dzięki niej skutecznie oczyścisz przestrzenie międzyzębowe i nie dopuścisz do odkładania się płytki nazębnej.

Ogranicz słodycze

Warto wiedzieć, że po zabiegu należy powstrzymać się od spożywania słodyczy, które sprzyjają odkładaniu się bakterii. Niewskazane jest też palenie papierosów i stosowanie innych używek. Oprócz tego po zabiegu należy stosować wysokiej jakości preparaty do mycia jamy ustnej.

Dziąsła też mają znaczenie

Oczyszczanie powierzchni zębów to jeszcze nie wszystko. Warto zająć się także linią dziąseł. Tak naprawdę w obrębie dziąseł powinno zastosować się gumowe elementy szczotki, aby pozbyć się resztek jedzenia i bakterii. Co ciekawe, często lubią one gromadzić się właśnie na linii dziąseł.

Jak widać, usuwanie kamienia nazębnego jest bardzo ważne i nie należy z tym zwlekać. Jednocześnie nie musisz wcale obawiać się tego zabiegu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał wszelkie Twoje wątpliwości.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień