Wyposażenie gabinetu zabiegowego – co musi się w nim znaleźć? Podpowiadamy
W gabinetach zabiegowych realizuje się różne procedury diagnostyczne lub terapeutyczne z naruszeniem ciągłości tkanek. Aby wykonywanie ich było możliwe, ważne jest odpowiednie wyposażenie. Choć powinno być dopasowane do specjalizacji i typu zabiegów, to istnieje kilka podstawowych elementów wyposażenia, które powinny znaleźć się w każdym gabinecie. Co jest niezbędne w codziennej pracy z pacjentem? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.
Wyposażenie gabinetu zabiegowego – kilka najważniejszych zasad
Kompletowanie wyposażenia gabinetu zabiegowego to niemałe wyzwanie. Wybrane elementy muszą ułatwiać pracę specjalisty i idealnie pasować do charakteru wykonywanych na co dzień zabiegów. Wyposażenie gabinetu zabiegowego powinno spełniać szereg wymogów. Dotyczą one każdego obszaru pomieszczenia – od podłóg, aż po sprzęt. Odpowiednio dopasowane urządzenia i elementy wyposażenia umożliwią zrealizowanie szeregu zabiegów, które realnie pomogą pacjentowi. Właściwie dobrane sprzęty mogą korzystnie wpłynąć na jakość przeprowadzanych procedur, przyspieszyć ich przebieg i zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Wyposażenie gabinetu powinno być więc funkcjonalne i niezawodne.
Jakie wymagania musi spełniać wyposażenie gabinetu zabiegowego?
Poza tym, że wyposażenie gabinetu zabiegowego powinno być praktyczne i zapewniać pacjentowi bezpieczeństwo, musi też spełniać wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia. Zostały one zebrane i zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 roku. Dokument szczegółowo opisuje wymagania, jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia każdego podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Rozporządzenie to dotyczy nie tylko gabinetów zabiegowych, ale także izb przyjęć, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych czy izolatek.
Każdy gabinet zabiegowy jest pomieszczeniem o podwyższonym poziomie wymogów sanitarnych. W miejscu tym nieustannie dochodzi do kontaktu z materiałem do badań i materiałem ludzkim. Właśnie dlatego przepisy jasno określają, że przestrzeń gabinetu musi być dobrze zorganizowana – nic nie powinno zakłócić przebiegu zabiegu.
W rozporządzeniu można też znaleźć wytyczne dotyczące lokalizacji gabinetu zabiegowego. Należy upewnić się, że jest oddzielony od strefy mieszkalnej czy innych lokali. Wnętrze gabinetu musi być ergonomiczne. Wszystkie sprzęty, które się w nim znajdują, powinny być niekolizyjnie rozmieszczone.
Podstawowe elementy wyposażenia gabinetu zabiegowego – o czym należy pamiętać?
Przepisy dotyczące gabinetów zabiegowych są bardzo restrykcyjne, szczególnie w obszarze zachowania czystości. Wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia są jasne – elementy wyposażenia powinny być łatwe w utrzymaniu w czystości i dezynfekcji. Dotyczy to zarówno mebli, jak i podłogi czy ścian. Urządzenia i narzędzia także powinny być poddawane regularnemu czyszczeniu. Co więcej, należy dokonywać cyklicznych przeglądów sprzętu.
Narodowy Fundusz Zdrowia zakłada konieczność wyposażenia gabinetu zabiegowego – niezależnie od jego specjalizacji – w co najmniej jedną umywalkę z baterią i dostępem zarówno do ciepłej, jak i zimnej wody. Ponadto w pomieszczeniu musi pojawić się też oddzielny zlew. Należy pamiętać o konieczności oddzielenia stanowiska do mycia rąk oraz narzędzi i sprzętu przenoszonego w pojemnikach. W gabinecie musi się też znaleźć stanowisko do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi. Konieczne jest także umieszczenie dozownika z mydłem, środkiem dezynfekującym i pojemnikiem na ręczniki jednorazowe. Należy też zaplanować miejsce na pojemnik na zużyte ręczniki.
Jakie elementy wyposażenia wchodzą w skład gabinetu zabiegowego?
Gabinety zabiegowe mogą mieć różne specjalizacje. Niezależnie od tego, pewne elementy wyposażenia będą takie same we wszystkich punktach. Na co należy zwrócić uwagę, urządzając gabinet zabiegowy? Czytaj dalej – wyjaśniamy.
Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie zabiegowym
Jednym z kluczowych obszarów, o które należy szczególnie zatroszczyć się w każdym gabinecie zabiegowym, jest sterylizacja i dezynfekcja. Wiesz już, że należy wydzielić na nie oddzielną strefę. Standardy narzucone przez przepisy dotyczą też wyboru środków dezynfekujących. Powinny działać błyskawicznie i wyróżniać się wysoką skutecznością. Równie istotna jest ich wydajność. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie chusteczek dezynfekujących. Najważniejsze jest to, by się nie rwały i nie pozostawiały po sobie kawałków materiału, co mogłoby utrudnić dezynfekcję. Najlepiej, jeśli substancja wyparowuje po zastosowaniu na powierzchni i nie trzeba przecierać blatu na mokro.
Autoklaw
Jednym z podstawowych urządzeń, które powinny znaleźć się w każdym gabinecie zabiegowym, jest autoklaw. W dużym stopniu odpowiada za zachowanie higieny i bezpieczeństwa. To profesjonalne urządzenie służące do sterylizacji narzędzi. Jest hermetycznie zamkniętym pojemnikiem, w którym odbywa się proces sterylizacji.
Jak wybrać odpowiedni autoklaw? Najważniejszym parametrem jest klasa urządzenia. Gabinety zabiegowe powinny być wyposażone w wysokiej jakości sprzęt, który spełnia normy bezpieczeństwa, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest autoklaw klasy B.
Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, takich jak:
– funkcjonalność – sprzęt musi mieć możliwość zaprogramowania,
– pojemność – urządzenie powinno pomieścić obsługiwane na co dzień narzędzia,
– szybkość działania – proces sterylizacji musi być skuteczny, ale nie powinien być zbyt długi,
– łatwość obsługi – korzystanie ze sprzętu powinno być proste i intuicyjne,
– certyfikacja – autoklaw powinien mieć status wyrobu medycznego.
Zgrzewarka do rękawów
Wyposażenie gabinetu zabiegowego w autoklaw to nie wszystko. Aby maksymalnie ułatwić sobie codzienną pracę, warto zainwestować w zgrzewarkę do rękawów. Urządzenie umożliwia stworzenie opakowania o dowolnej długości, dopasowanej do sterylizowanych narzędzi. Tym samym można zaoszczędzić czas, który należałoby poświęcić na ręczne przygotowywanie pakietów do sterylizacji. Jak wybrać zgrzewarkę do rękawów? Najważniejsze są takie parametry jak:
– maksymalna długość i szerokość zgrzewu,
– moc,
– możliwość regulacji temperatury,
– czas rozgrzewania urządzenia.
Myjka ultradźwiękowa
Każde narzędzie wykorzystywane na co dzień w gabinecie zabiegowym musi być dokładnie wyczyszczone. Poszukując rozwiązania, które usprawni proces czyszczenia i sprawi, że przyrządy będą lepiej przygotowane do pracy niż za pomocą ludzkich rąk, postaw na myjkę ultradźwiękową. Dzięki temu urządzeniu każde narzędzie będzie dokładnie wyczyszczone nawet w trudno dostępnych miejscach.
Jak to działa? Urządzenie przypomina wanienkę, którą należy wypełnić płynem czyszczącym. Następnie, dzięki falom dźwiękowym wytwarzanym w sprzęcie wszystkie zanieczyszczenia zostają usunięte.
Jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej? Kluczowe są parametry techniczne. Myjka musi być dopasowana do rozmiarów czyszczonych przedmiotów. Jej moc powinna odpowiadać potrzebom gabinetu. Im wyższa, tym szybciej można uporać się z zabrudzeniami. Wybierając urządzenie, należy też zwrócić uwagę na sposób sterowania. Na rynku dostępne są zarówno analogowe, jak i cyfrowe myjki. Zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze są myjki cyfrowe.
Destylarka
W każdym gabinecie zabiegowym ogromne znaczenie ma jakość wody. Jednym z zabiegów, które oczyszczają ją z zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie czy związki chemiczne, jest jej uzdatnianie. Najczęściej jest ono przeprowadzane za pomocą procesu destylacji. Zatem niezbędnym elementem wyposażenia gabinetu zabiegowego jest destylarka.
Obecnie dostępne na rynku urządzenia umożliwiające destylację bieżącej wody są dość proste w obsłudze i umożliwiają otrzymanie cieczy, która jest zgodna z wymaganiami, jakie stawia się gabinetom zabiegowym. Wybrane urządzenie powinno być wydajne i niezawodne. Właśnie dlatego należy zdecydować się na zakup sprzętu wysokiej jakości.
Lampa bakteriobójcza
W wyposażeniu każdego gabinetu zabiegowego, niezależnie od jego przeznaczenia, należy uwzględnić lampę bakteriobójczą. To urządzenie emitujące promieniowanie ultrafioletowe typu C, którego zadaniem jest unieszkodliwienie pleśni, grzybów i wirusów. Lampa powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia, jego wilgotności i stopnia zapylenia powietrza. W gabinetach zabiegowych i innych punktach, w których wymagana jest sterylność, stosuje się lampy bakteriobójcze przepływowe lub bezpośredniego działania. Należy więc dopasować odpowiedni model do swoich potrzeb.
Narzędzia chirurgiczne
Odpowiednio wyposażony gabinet zabiegowy nie może obejść się bez podstawowych narzędzi chirurgicznych. Do instrumentów, które zawsze warto mieć pod ręką, możemy zaliczyć narzędzia tnące, umożliwiające kontrolę tkanek i podtrzymujące je podczas zabiegu. Zatem przydatne są:
– skalpele i ostrza – to podstawowe narzędzia służące do nacinania tkanek i szwów. Są dostępne w różnych rozmiarach i mają nieco inne kształty, co oznacza, że w gabinecie warto mieć pod ręką co najmniej kilka ich rodzajów. Narzędzia te występują w różnych rozmiarach – specjalista musi dopasować odpowiedni;
– nożyczki chirurgiczne – wykorzystuje się je do preparowania w głąb tkanek i w pobliżu powierzchni rany. Są przydatne także do obcinania nadmiaru materiałów opatrunkowych czy nici podczas pracy. Wyróżnia się kilka kształtów i rozmiarów;
– pincety – służą do podtrzymywania tkanek miękkich, w tym także do przytrzymywania brzegów skóry podczas zakładania szwów. Narzędzia te mają też mnóstwo innych zastosowań;
– igłotrzymacze – są wykorzystywane do podtrzymywania igły w trakcie szycia tkanek lub do wiązania końcówek nici na narzędziu. Różnią się między sobą kształtem części roboczej i rozmiarem.
Elementy wyposażenia gabinetu zabiegowego powinny wyróżniać się trwałością, za co odpowiadają wysokiej jakości materiały, z których zostały wyprodukowane. Urządzenia muszą być wygodne i łatwe w obsłudze. Wybierając podstawowe narzędzia zabiegowe, warto zwrócić uwagę na to, czy są przeznaczone do wielokrotnego użytku i mogą być sterylizowane. Zakup takich elementów wyposażenia nie musi być wyzwaniem – wystarczy postawić na sprzęt sprawdzonych producentów, co gwarantuje niezawodność i długą żywotność.
Comments
No comment at this time!
Leave your comment