Bonding zębów - co to jest?
Masz zastrzeżenia, co do wyglądu i stanu swoich zębów? Masz nieestetyczne przerwy? A może powierzchnia zębów jest uszkodzona po leczeniu ortodontycznym? Wydaje Ci się, że konieczna może okazać się odbudowa zębów? W takim razie polegaj na zmyśle estetycznym lekarza stomatologa i zdecyduj się na tzw. bonding zębów. Co to takiego i jakie są zalety przeprowadzenia zabiegu? O czym należy wiedzieć? Podpowiadamy!
Masz zastrzeżenia, co do wyglądu i stanu swoich zębów? Masz nieestetyczne przerwy? A może powierzchnia zębów jest uszkodzona po leczeniu ortodontycznym? Wydaje Ci się, że konieczna może okazać się odbudowa zębów? W takim razie polegaj na zmyśle estetycznym lekarza stomatologa i zdecyduj się na tzw. bonding zębów. Co to takiego i jakie są zalety przeprowadzenia zabiegu? O czym należy wiedzieć? Podpowiadamy!
Na czym polega bonding zębów?
Współczesna stomatologia bardzo się rozwija i trudno za nią nadążyć. Zastanawiasz się, czym jest bonding zębów? Otóż w skrócie jest to nieinwazyjna metoda odbudowy powierzchni zębowych. Bonding obejmuje też usunięcie przebarwień i pokrywanie ubytków oraz zniekształceń. Wykorzystuje się do tego żywicę kompozytową w różnych wariantach kolorystycznych.
Pamiętaj, aby do wykonania zabiegu odbudowy zębów wybrać doświadczonego stomatologa. Uzyskany efekt zależy nie tylko od jakości zastosowanych materiałów, ale również zdolności manualnych i doświadczenia dentysty. Od zręczności operatora w dużej mierze zależy wygląd odbudowanego zęba. Na pewno zależy Ci na tym, aby uzyskać wysoką estetykę uśmiechu.
Co ważne, cała procedura bondingu nie jest szczególnie skomplikowana ani długotrwała. Zabieg wykonywany jest sprawnie i bez zbędnego dyskomfortu. W jego trakcie ząb pokrywany jest cienką warstwą kompozytu wykonanego z żywicy. Oczywiście nałożenie żywicy kompozytowej odbywa się etapami i konieczne jest uzyskanie kilku warstw. Wszystko może jednak odbyć się już na jednej wizycie. Poza tym zabieg nie wymaga narkozy. Wystarczy tylko odrobina znieczulenia miejscowego, która sprawdza się także w przypadku niewielkich problemów w trakcie przeprowadzania odbudowy.
Kolejny krok wymaga użycia łagodnie działającego kwasu, który utworzy na powierzchni zęba mikroskopijne wgłębienia. Te drobne uszkodzenia należy następnie pokryć je warstwą specjalnego kleju zwanego bondem, który jest utwardzany światłem. Później nakłada się kolejne warstwy kompozytowe. Je także trzeba utwardzać światłem przy pomocy lampy stomatologicznej polimeryzacyjnej. Co jednak ważne, dzięki temu uzyskuje się natychmiastowy efekt estetyczny.
Czy możliwe jest uzyskanie naturalnego koloru zębów pacjenta?
Zastanawiasz się, czy odbudowa kompozytowa pozwala uzyskać naturalny kolor zębów? Na szczęście jest to jak najbardziej możliwe. Musisz wiedzieć, że kolor kompozytu dobiera się indywidualnie do zębów pacjenta. Dobór koloru pozwala uzyskać taką samą barwę, jak zębina i naturalny ząb. Poza tym żywicy nadaje się odpowiedni kształt pasujący do kształtu zęba. W ten sposób można uzyskać optymalny kolor i strukturę zębów.
W przypadku bondingu bardzo ważne jest też polerowanie zębów na koniec zabiegu. Oczywiście stomatolog jest ostrożny, aby nie przesadzić z takimi czynnościami i zachować naturalną strukturę zęba.
To musisz wiedzieć o bondingu zębów
Wiesz już, jak wygląda odbudowa zęba kompozytem. Zastanawiasz się, co jeszcze ma znaczenie? Otóż musisz wiedzieć, że bonding to zabieg, który należy wykonywać na zdrowych zębach. W związku z tym stomatolog na pewno sprawdzi, czy nie są one dotknięte próchnicą lub chorobami przyzębia. Dotyczy to nawet pozostałych zębów, które nie mają być objęte bondingiem.
Co ważne, współcześnie stosowane w stomatologii kompozyty są przezierne i wysokopolerowane. Ma to duże znaczenie, ponieważ nie chłoną szybko barwników i resztek z pożywienia. Dzięki temu można na długo zachować idealny wygląd powierzchni zębów.
Kto powinien zdecydować się na bonding powierzchni zębów?
Zastanawiasz się, kiedy konieczna jest odbudowa zęba przy użyciu kompozytu? Kiedy warto się na nią zdecydować? Otóż to dobra opcja dla tych, którzy chcą mieć estetyczny wygląd zębów bez inwazyjnej ingerencji w ich szkliwo. Taka korekta estetyczne jest polecana np. tym osobą, które mogą pochwalić się ładnym uzębieniem i nie chcą mocować do niego pełnowymiarowych licówek.
Efekty bondingu
Efekty bondingu obejmują np. zmniejszenie diastemy, wydłużenie zęba, likwidację uszczerbienia itp. Dużo zależy oczywiście od doświadczenia stomatologa.
Kto nie może udać się na bonding?
Oczywiście bonding jak każdy zabieg ma swoje przeciwwskazania. Są to nie tylko choroby dziąseł i zębów, ale też:
-
trudności z utrzymaniem właściwej higieny jamy ustnej;
-
niewielka ilość szkliwa na powierzchni licowej;
-
obgryzanie paznokci;
-
gryzienie ołówków i długopisów;
-
bruksizm (nawykowe zgrzytanie zębami).
Zabieg bondingu - czy ma jakieś ograniczenia?
Zastanawiasz się, czy są jakieś wady bondingu? Oczywiście jak każdy zabieg ma on swoje ograniczenia. Bez wątpienia jest to metoda odbudowy zębów, która wiąże się ze znacznie mniejszymi wydatkami niż konwencjonalne uzupełnienia protetyczne, np. licówki albo korony ceramiczne. Poza tym jest to zabieg małoinwazyjny. W związku z tym, jeśli masz małą wadę uzębienia, bonding jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Musisz jednak mieć świadomość tego, że efekty nie są aż tak trwałe. Ze względu na różne czynniki zewnętrzne (i nie tylko) po czasie Twoje zęby mogą ponownie się przebarwiać i uszkadzać, a jednocześnie tracić estetyczny wygląd.
O tym pamiętaj po bondingu zębów
Jeżeli zdecydujesz się właśnie bonding, musisz pamiętać o tym, aby regularnie odbywać wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Zadbaj też o właściwą higienę jamy ustnej, w tym prawidłowe i regularne szczotkowanie zębów. Dzięki temu znacznie dłużej będziesz cieszyć się efektami bondingu.
Bonding zębów – jak długo będzie widoczny efekt?
Zastanawiasz się, jaka jest trwałość bondingu? Otóż efekty mogą utrzymywać się nawet pięć lat, choć wszystko zależne jest od wytrzymałości tkanki zęba danego pacjenta.
Kompozyt może po czasie matowieć i przebarwiać się, zwłaszcza przy braku właściwej higieny jamy ustnej. Dużo zależy też od diety pacjenta. Złe odżywianie może w krótkim czasie zniweczyć efekty.
Ile kosztuje bonding?
Zastanawiasz się, ile kosztuje zabieg? Otóż jak na efekty bondingu, bonding to procedura bardzo korzystna cenowo. Oczywiście dużo zależy od ilości zębów poddanych takiej czynności. Musisz jednak wiedzieć, że w przypadku małych ubytków możesz zapłacić nawet mniej niż 1000 zł za ząb. Bez wątpienia taka opcja jest znacznie tańsza niż zastosowanie licówek.
Czym różni się bonding od licówek porcelanowych?
Chcesz wiedzieć, czym różni się bonding od licówek? Otóż w tym pierwszym przypadku wykorzystywany jest specjalny materiał kompozytowy, który utwardza się światłem lampy polimeryzacyjnej. Całość odbywa się dość szybko i bez większych trudności. Bonding zębów jest ponadto nieinwazyjną opcją.
Z kolei zakładanie licówek jest już dość skomplikowaną procedura. Nakładki należy indywidualnie wykonać, a także odpowiednio przygotować pod nie zęby. Licówki są jednak bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia. Musisz mieć świadomość, że mimo ich zalet są metodą inwazyjną i powodują trwałe uszkodzenia w strukturze zębów.
Jak widać, warto powierzchnię zębów poddać bondingowi. Bez wątpienia bonding zębów ma wiele zalet i nie pożałujesz swojej decyzji.
Comments
No comment at this time!
Leave your comment