Zalety stosowania lamp polimeryzacyjnych LED w gabinecie dentystycznym

Lampa polimeryzacyjna to jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w gabinecie stomatologicznym. W dużym stopniu przekłada się więc zarówno na komfort pracy specjalisty, jak i efekty wykonywanych zabiegów. Wybierając odpowiednią, warto zatem bliżej przyjrzeć się jej technologii i posiadanym funkcjom. Obecnie w gabinetach z reguły stosowane są lampy polimeryzacyjne LED. Czym się charakteryzują i dlaczego warto się na nie zdecydować? W naszym artykule przedstawiamy ich najważniejsze zalety.
Lampa polimeryzacyjna to jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w gabinecie stomatologicznym. W dużym stopniu przekłada się więc zarówno na komfort pracy specjalisty, jak i efekty wykonywanych zabiegów. Wybierając odpowiednią, warto zatem bliżej przyjrzeć się jej technologii i posiadanym funkcjom. Obecnie w gabinetach z reguły stosowane są lampy polimeryzacyjne LED. Czym się charakteryzują i dlaczego warto się na nie zdecydować? W naszym artykule przedstawiamy ich najważniejsze zalety.
Kilka słów wstępu, czyli lampy polimeryzacyjne i ich zastosowanie
Lampy polimeryzacyjne służą w gabinetach stomatologicznych przede wszystkim do utwardzania materiałów światłoutwardzalnych, np. kompozytu. Zasada działania jest w tym przypadku dosyć prosta. Emitowane przez lampę światło powoduje w materiałach polimeryzację, przez co zmienia się ich gęstość i stan skupienia, a w efekcie zwiększa się ich twardość i wytrzymałość.
W praktyce lampy polimeryzacyjne powszechnie stosowane są w różnego rodzaju procedurach stomatologicznych. Wykorzystywane są m.in.:
-
w stomatologii zachowawczej do wypełniania ubytków – pozwalają szybko i dokładnie utwardzić materiały wypełnieniowe, np. tzw. białe plomby wykonywane poprzez aplikację kompozytu światłoutwardzalnego,
-
w endodoncji do leczenia kanałowego – stosuje się je do utwardzania wypełnienia korzenia,
-
w protetyce do wykonywania uzupełnień – umożliwiają utwardzanie materiałów niezbędnych do wykonania takich prac protetycznych jak mosty czy korony,
-
w ortodoncji do klejenia zamków w aparatach ortodontycznych – zapewniają trwałość i wytrzymałość mocowania.
Znaczenie lampy polimeryzacyjnej w gabinecie stomatologicznym
Lampa polimeryzacyjna to niezbędne wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Daje ona lekarzom wiele różnych możliwości. Umożliwia przede wszystkim odbudowę tkanki zęba, a tym samym pozwala wyeliminować uszkodzenia mechaniczne czy ubytki.
Za pomocą materiałów światłoutwardzalnych stomatolog może precyzyjnie dopasować kształt wypełnienia do ubytku i zębów pacjenta. Następnie materiał wystarczy utwardzić za pomocą lampy polimeryzacyjnej. W wyniku działania emitowanego światła wypełnienia zmieniają swoją gęstość, przez co zyskują trwałość i odporność. Taki zabieg pozwala stosunkowo łatwo i szybko przywrócić funkcjonalność jamy ustnej, co jest istotne podczas codziennego funkcjonowania. Znaczenie ma także oczywiście estetyka. Odpowiednio dopasowane do zębów pacjenta i właściwie wykonane wypełnienia są praktycznie niewidoczne.
Rodzaje lamp polimeryzacyjnych stosowanych w gabinetach stomatologicznych
W teorii na rynku dostępne są różne rodzaje lamp polimeryzacyjnych. Można podzielić je na kilka podstawowych grup, a mianowicie:
-
lampy halogenowe,
-
lampy LED,
-
lampy ksenonowe, tzw. plazmowe,
-
lampy laserowe.
W praktyce jednak w stomatologii stosuje się obecnie przede wszystkim lampy LED. Mają one bowiem wiele zalet, które omówimy sobie już za moment.
Lampy halogenowe, choć stosowane w stomatologii przez długie lata, obecnie uznaje się za urządzenia starszej generacji. Przegrywają z lampami wykonanymi w technologii LED przede wszystkim pod względem efektywności i trwałości. W wyniku zużywania żarówek i degradacji systemu optycznego może dochodzić w tym przypadku także do większego wydzielania ciepła i zmniejszenia skuteczności polimeryzacji.
Lampy plazmowe charakteryzują się dużą mocą i pozwalają na zastosowanie krótkiego czasu utwardzania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mogą nie nadawać się do wszystkich wypełnień, a także powodować wzrost temperatury miazgi zęba. Względem lamp polimeryzacyjnych LED są też droższe.
Lampy laserowe są doceniane za precyzję i szybkość działania. Nie są jednak spotykane często z uwagi na dość wysoką cenę. Zwraca się też uwagę na to, że w tym przypadku proces polimeryzacji może zachodzić dynamicznie, co niesie za sobą pewne ryzyko, np. pękania szkliwa.
Lampy polimeryzacyjne LED i ich zalety
Obecnie na rynku najczęściej spotyka się lampy polimeryzacyjne wykonane w technologii LED. Są to urządzenia wydajne i energooszczędne, które docenia się przede wszystkim za skuteczność i krótki czas utwardzania. Poniżej pokrótce omówimy sobie ich najważniejsze zalety.
Szybkie utwardzanie materiałów wypełnieniowych
W przypadku lamp LED czas polimeryzacji materiałów wypełnieniowych jest znacznie krótszy niż np. w przypadku lamp halogenowych. Skraca to tym samym czas potrzebny na opracowanie ubytku, a w efekcie przekłada się na szybszą obsługę pacjenta. Dla pacjentów oznacza to mniej czasu spędzonego na fotelu dentystycznym, a dla specjalisty możliwość przyjęcia większej liczby pacjentów w ciągu dnia.
Skuteczna i precyzyjna polimeryzacja, dzięki której wypełnienia są trwałe i wytrzymałe
Aby lampa polimeryzacyjna mogła dobrze pełnić swoją funkcję, powinna zapewnić skuteczne utwardzanie wypełnienia na całej jego powierzchni, zarówno w warstwie górnej, jak i dolnej. To kluczowe dla wytrzymałości plomby, która jest niezwykle ważna podczas codziennego funkcjonowania i spożywania pokarmów. Nowoczesne lampy LED wypadają w tym zakresie naprawdę dobrze. Dzięki temu wypełnienia są wytrzymałe i mogą z powodzeniem służyć pacjentowi długie lata.
Niska emisja ciepła
Lampa polimeryzacyjna nie powinna wytwarzać w czasie polimeryzacji dużych ilości ciepła. Jego emisja bywa uznawana za wadę lamp halogenowych. W przypadku lamp LED problem ten nie występuje. Lampy wykonane w technologii LED produkują bowiem mniej ciepła niż starszej generacji lampy halogenowe. Niweluje to ryzyko ewentualnego przegrzania tkanek i zapewnia pacjentowi komfort.
Wytrzymałość i długa żywotność
Warto mieć świadomość tego, że za istotną zaletę lamp LED uważa się ich wyjątkową wytrzymałość. W praktyce diody LED mogą bowiem efektywnie działać nawet przez 10 000 godzin. Dla porównania w przypadku żarówek halogenowych czas efektywnej pracy to zaledwie około 50 godzin. Działanie lamp LED jest więc nawet 200 razy dłuższe.
Energooszczędność i zasilanie bateryjne
W lampach polimeryzacyjnych LED źródłem światła są energooszczędne diody. Pobierają one niewiele energii, zapewniając przy tym wysoką efektywność naświetlania. Korzystnie wpływa to na zużycie energii w całym gabinecie. Dodatkowo, z uwagi na niski pobór energii, lampy LED z powodzeniem mogą być zasilane za pomocą niewielkich akumulatorów. W rezultacie często są to lampy bezprzewodowe, co znacznie ułatwia pracę i eliminuje niewygodne kable.
Ergonomia pracy
Nowoczesne lampy polimeryzacyjne LED, mimo swoich zaawansowanych parametrów, charakteryzują się niewielkim rozmiarem i niską wagą. Poza tym, jak już wspomnieliśmy, często są to urządzenia bezprzewodowe. Paca z tego typu sprzętem jest więc naprawdę wygodna, a manipulowanie lampą nie sprawia najmniejszych trudności i pozwala dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.
Zróżnicowane tryby pracy
Produkowane obecnie lampy polimeryzacyjne LED posiadają różne tryby pracy i szeroki zakres ustawień. Umożliwiają więc precyzyjne dopasowanie utwardzania do materiału czy specyfiki ubytku. Sprawia to, że wypełnienie charakteryzuje się wysoką jakością i trwałością, przez co zapewnia naprawdę satysfakcjonujące efekty leczenia.
Dodatkowe funkcje
Warto zaznaczyć również, że ledowa lampa polimeryzacyjna może być wyposażona w funkcje dodatkowe. Poza zróżnicowanymi trybami pracy na ryku spotyka się np. produkty umożliwiające wykrycie próchnicy, kamienia czy pęknięć w powierzchni zębów. Usprawnia to diagnostykę i pozwala na szybkie wdrożenie niezbędnego leczenia.
Niewygórowana cena
Mimo swojej wysokiej funkcjonalności lampy polimeryzacyjne wykonane w technologii LED nie należą do urządzeń drogich. Na rynku, w tym w ofercie naszego sklepu internetowego, można znaleźć lampy, których ceny zaczynają się już od około 300-400 złotych. To więc sprzęt, na który bez problemu może pozwolić sobie nawet początkujący gabinet stomatologiczny.
Jak wybrać odpowiednią lampę polimeryzacyjną LED?
Ledowe lampy polimeryzacyjne to dość szeroka kategoria produktów, w której znaleźć można urządzenia o zróżnicowanych parametrach i funkcjach. Na wstępie warto więc przemyśleć swoje oczekiwania. Lampa polimeryzacyjna to bowiem sprzęt o szerokim zastosowaniu, który może być wykorzystywany w różnych zabiegach stomatologicznych.
Do najważniejszych kryteriów, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie lampy polimeryzacyjnej LED, zalicza się na pewno:
-
szybkość utwardzania,
-
moc,
-
programy i tryby pracy,
-
mobilność i ergonomię,
-
pojemność akumulatora i szybkość ładowania,
-
dodatkowe funkcje.
Warto też pamiętać o tym, że lampa polimeryzacyjna to z reguły urządzenie eksploatowane intensywnie. Zazwyczaj służy ona w gabinecie niemal każdego dnia, przez co jest narażona na uszkodzenia, czy też różnego rodzaju awarie. Aby mieć na takie sytuacje pewnego rodzaju zabezpieczenie, niekiedy warto zdecydować się na zakup dodatkowej lampy zapasowej. Nie jest to rozwiązanie specjalnie kosztowne, a w wielu przypadkach może okazać się wręcz zbawienne.
Dobra lampa polimeryzacyjna LED usprawnia pracę specjalisty i zapewnia komfort zarówno lekarzowi, jak i pacjentom. Wspomaga też diagnostykę, a dzięki szybkiemu utwardzaniu pozwala przeprowadzić leczenie w krótszym czasie. Jest to więc inwestycja, która zwraca się na różnych płaszczyznach. Jeżeli ją rozważasz, zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego. Przygotowaliśmy w niej zarówno podstawowe, jak i naprawdę zaawansowane lampy polimeryzacyjne, wśród których na pewno znajdziesz wariant odpowiedni do Twojego gabinetu.
In Same Category
- Piaskarka stomatologiczna: Perfekcyjna higiena jamy ustnej
- Dzień Dentysty – dowiedz się, kiedy wypada i jak go obchodzić
- Jak wybrać odpowiednie materiały wypełnieniowe w stomatologii?
- Porównanie materiałów protetycznych – co wybrać dla pacjenta?
- Najlepsze praktyki w sterylizacji narzędzi stomatologicznych – o czym warto pamiętać?
Comments
No comment at this time!
Leave your comment