Jaki skaler do usuwania kamienia nazębnego wybrać? Metody skalingu - Molarr

Jaki skaler do usuwania kamienia nazębnego wybrać? Metody skalingu

person Posted By: Mariusz Stefański list In: Porady On: comment Comment: 0 favorite Hit: 45

Zabieg usuwania kamienia nazębnego, który gromadzi się nad i pod dziąsłami to skaling. Warto go wykonywać regularnie, aby zapobiec rozwojowi chorób dziąseł np. próchnicy czy paradontozie. Kamień nazębny do twardy osad, który powstaje na skutek mineralizacji i twardnienia płytki nazębnej, a więc tworzącego się przez cały czas na zębach miękkiego nalotu - mieszanki bakterii i węglowodanów. Na ogół kamień osadza się przy szyjkach zębowych i w trudniej dostępnych miejscach. 

Czy kamień nazębny to duży problem?

Zdaniem wielu osób kamień nazębny to przede wszystkim problem natury estetycznej. Jednak tak naprawdę jest on przede wszystkim groźny dla zębów. To na kamieniu nazębnym rozwija się ogromna ilość bakterii. Produkowane przez nie kwasy wpływają negatywnie na szkliwo. Te ulega uszkodzeniu i demineralizacji. Zęby stają się bardziej narażone na rozwój próchnicy. Dodatkowo płytka nazębna wywoływać może także liczne choroby dziąseł i przyzębia. W dłuższej perspektywie czasu trzeba się liczyć nawet z wypadaniem zębów. Dlatego kamień nazębny należy regularnie usuwać. Odbywa się to za pomocą specjalnego skalera do usuwania kamienia nazębnego. 

Skaler do usuwania kamienia nazębnego - popularne metody skalingu

Zabieg usuwania kamienia nazębnego wykonywany w gabinetach stomatologicznych to skaling. Wykonywany jest przy udziale kilku różnych metod. 

W przypadku metody tradycyjnej wykorzystywane są ręczne skalery do usuwania kamienia nazębnego. Nie są one zbyt dokładne, a poza tym taki zabieg zajmuje sporo czasu. Przy metodzie mechanicznej zastosowanie znajdują wiertła typu frez. Ich zadaniem jest odłamywanie kamienia znajdującego się na zębach. Obecnie największą popularnością cieszy się skaling ultradźwiękowy wykonywany przy pomocy ultradźwiękowego skalera do usuwania kamienia nazębnego.

Warto też wspomnieć o metodzie dźwiękowej, która polega na usuwaniu kamienia nazębnego przy udziale fal dźwiękowych o częstotliwości od 6 do 8 kHz. W przypadku metody laserowej stosuje się skalery laserowe jagowo-erbowe. Poza tym wyróżnia się jeszcze chemiczną metodę skalingu. Polega ona na nałożeniu na zęby roztworu perhydrolu o stężeniu 30%. Rozpuszcza on kamień, który potem trzeba wypłukać za pomocą wody skierowanej pod ciśnieniem. 

Skaling naddziąsłowy

W przypadku usuwania kamienia nazębnego, na ogół jest to skaling naddziąsłowy. Taki zabieg wykonywany jest u większości pacjentów, którzy zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego z płytką nazębną. Polega na oczyszczeniu z osadu powierzchni korony zęba na ogół przy pomocy ultradźwiękowego skalera do usuwania kamienia nazębnego. Urządzenie jest przykładane do miejsca, w którym znajduje się kamień. Jest on bombardowany przez ultradźwięki i wodę. Następuje jego stopniowe pękanie i odrywanie się od powierzchni zęba. Kiedy osad jest usunięty, następuje polerowanie zębów. Stają się one gładkie i zabezpieczone przed ponownym osadzaniem się kamienia. 

Skaling poddziąsłowy

Okazuje się jednak, że kamień nazębny tworzyć się może nie tylko nad dziąsłem, ale i poniżej jego linii np. w kieszonce dziąsłowej czy w korzeniu zęba. Wówczas należy przeprowadzić skaling poddziąsłowy. Polega on na zastosowaniu ultradźwiękowego skalera do usuwania kamienia nazębnego oraz kiretu. Jest to specjalistyczne urządzenie wygięte w taki sposób, że jest w stanie dotrzeć do każdej szczeliny w jamie ustnej. Po usunięciu osadu z szyjek zębowych następuje polerowanie zębów. Dzięki temu kamień ma nie osadzać się zbyt szybko. Czasem wykonywana jest również fluoryzacja, która umacnia korzenie zęba. 

Domowe sposoby na walkę z kamieniem nazębnym

Wiadomo już, że to skaler do usuwania kamienia nazębnego jest urządzeniem przeznaczonym do walki z osadem na zębach. Jednak są osoby, które chętnie sięgają w tym przypadku również po domowe metody działania. Zdaniem specjalistów przy ich pomocy można jedynie spowolnić cały proces odkładania się kamienia. Ich działanie jest więc raczej profilaktyczne.

W walce z kamieniem nazębnym przychodzi m.in. ocet jabłkowy. Przeciwdziała on osadzaniu się osadu i wzmacnia zęby, chroniąc je przed próchnicą. Wpływa pozytywnie na dziąsła i wykazuje właściwości odkażające. Warto też stosować mieszankę sody oczyszczonej z olejem kokosowym. Taka pasta usuwa bakterie i delikatnie wybiela zęby. Poza tym dobrym rozwiązaniem może być płukanie jamy ustnej roztworem szałwii. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest regularność.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień