Skaler ultradźwiękowy stomatologiczny - do czego służy? - Molarr

Skaler ultradźwiękowy stomatologiczny - do czego służy?

person Posted By: Mariusz Stefański list In: Porady On: comment Comment: 0 favorite Hit: 886

Zabieg usuwania kamienia nazębnego to skaling. Osad ten gromadzi się nad i pod dziąsłami. Stanowi siedlisko groźnych bakterii chorobotwórczych. Jeśli nie będzie regularnie usuwany, może dojść do rozwoju wielu chorób dziąseł. Obecnie najpopularniejszą metodą skalingu jest tzw. skaling ultradźwiękowy. Odbywa się on przy pomocy skalera ultradźwiękowego stomatologicznego. 

Kilka słów o kamieniu nazębnym

Kamień nazębny to twardy osad o barwie żółtej lub brązowej. Powstaje na skutek mineralizacji i twardnienia płytki nazębnej, a więc miękkiego nalotu będącego mieszanką bakterii oraz węglowodanów. Kamień na ogół osadza się w okolicach szyjek zębowych i w trudniej dostępnych miejscach. Jego gromadzenie się przyczynia się do powstawania zmian próchniczych. Może też powodować obniżanie się oraz odsłanianie szyjek zębowych. To skończyć się może paradontozą i wypadaniem zębów. Nie da się ukryć, że rozwojowi kamienia sprzyja niewystarczająca higiena jamy ustnej, picie kaw i herbaty czy palenie papierosów. Kamień nazębny może być skutecznie usunięty jedynie przez dentystę. 

Jak działa skaler ultradźwiękowy stomatologiczny?

Jeszcze jakiś czas temu kamień nazębny usuwano przede wszystkim mechanicznie za pomocą frezujących wierteł stomatologicznych. Obecnie stosuje się mniej inwazyjne metody. Dużą popularnością cieszy się m.in. skaler ultradźwiękowy stomatologiczny. Jego stosowanie ma sporo zalet. Przede wszystkim nie powoduje on dużego krwawienia, zapewniając pacjentowi wysoki komfort. Jest to urządzenie wydajne i bardzo dokładne. 

Skaler ultradźwiękowy stomatologiczny to sprzęt, który generuje drgania o wysokiej częstotliwości na poziomie do kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Końcówka skalera przyłożona do zęba przenosi te drgania na jego powierzchnię. Sprawia, że kamień pęka i się odłamuje. Co ciekawe, w praktyce wyróżnia się dwa typy skalingu, chociaż na ogół wykonywane są one łącznie. 

Skaling nadziąsłowy to usunięcie skalerem ultradźwiękowym stomatologicznym kamienia zgromadzonego na powierzchni koron zębów. Potem są one polerowane, co ma spowolnić tempo ponownego odkładania się osadu. Czasem nakładane są dodatkowo lakiery fluorkowe, które mają na zadanie zmniejszyć nadwrażliwość szyjek zębowych. Z kolei skaling poddziąsłowy usuwa kamień nazębny z kieszonek dziąsłowych. W tym przypadku poza skalerem ultradźwiękowym stomatologicznym wykorzystywane są dodatkowo kirety, które docierają w każdy zakamarek jamy ustnej. Korzenie zębów także są polerowane i poddawane fluoryzacji. 

Skaling ultradźwiękowy należy przeprowadzać regularnie, na ogół 1 lub 2 razy w roku. Sporo zależy od stosowanej na co dzień diety, higieny jamy ustnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta w tym zakresie. Skaler ultradźwiękowy stomatologiczny daje lepsze rezultaty niż skaler ręczny. Jest też o wiele delikatniejszy. Głowice tego urządzenia są chłodzone wodą, a więc nie powoduje ono dolegliwości bólowych. Jedynie osoby bardzo wrażliwe mogą odczuwać pewien dyskomfort. Wówczas zdecydować się można na znieczulenie miejscowe. 

Dlaczego regularne usuwanie kamienia nazębnego jest tak istotne?

Nie da się ukryć, że osady kamienne nie są zbyt estetyczne. Sprawiają, że ludzie wstydzą się uśmiechać. Nie wpływa to pozytywnie na ogólny komfort psychiczny. Uciążliwy kamień nazębny to częsty problem osób, które piją dużo kawy i herbaty lub palą papierosy. Dodatkowo trzeba go obowiązkowo usunąć przed założeniem czy po zdjęciu aparatu ortodontycznego. 

Oczywiście kwestie estetyczne to nie jedyny powód, dla którego warto walczyć z kamieniem nazębnym przy pomocy skalerów ultradźwiękowych stomatologicznych. Skaling powoduje zahamowanie rozwoju stanów zapalnych dziąseł. Zapobiega odsłanianiu się szyjek zębowych. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że złogi kamienne powodować mogą zanik kości wokół zębów, co skończyć się może dużym bólem i paradontozą. Regularne usuwanie kamienia nazębnego skutecznie zapobiega próchnicy. Dodatkowo taki zabieg pozwala zniwelować problem nieprzyjemnego zapachu z ust. Często wynika on właśnie z nagromadzenia się na zębach osadów z kamienia. 

Niestety nie u wszystkich osób wykonywać można zabieg z udziałem skalera ultradźwiękowego stomatologicznego. Podstawowymi przeciwwskazaniami są w tym przypadku zaawansowana osteoporoza, wszczepiony rozrusznik serca, pourazowe odklejanie się siatkówki czy głębokie kieszenie dziąsłowe. Poza tym taki skaling nie może być wykonywany u kobiet w ciąży.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień