Scaling zębów - co to jest? - Molarr

Scaling zębów - co to jest?

person Posted By: Netmove Netmove list In: Porady On: comment Comment: 0 favorite Hit: 29
Scaling zębów - co to jest?

Zauważyłeś, że na powierzchni zębów pojawił się kamień nazębny? W takim razie lepiej nie bagatelizować tego problemu i jak najszybciej zacząć działać. Usuwanie kamienia nazębnego powinno włączyć się do długofalowego planu higieny jamy ustnej. W tym celu udaj się do stomatologa na skaling. Co to takiego? Wyjaśniamy!

Zauważyłeś, że na powierzchni zębów pojawił się kamień nazębny? W takim razie lepiej nie bagatelizować tego problemu i jak najszybciej zacząć działać. Usuwanie kamienia nazębnego powinno włączyć się do długofalowego planu higieny jamy ustnej. W tym celu udaj się do stomatologa na skaling. Co to takiego? Wyjaśniamy!

Usuwanie kamienia nazębnego

Wbrew pozorom nie tylko osoby, które piją dużo kawy i palą papierosy, mają zęby pokryte kamieniem. Tak naprawdę niemal każdy boryka się z tym problemem w mniejszym lub większym stopniu. Warto jednak mieć świadomość tego, że profesjonalne zdejmowanie kamienia nazębnego jest niezwykle potrzebnym w tej sytuacji zabiegiem. Najlepiej zdecydować się na scaling w gabinecie stomatologicznym.

Czy można pozbyć się kamienia nazębnego w domu?

Musisz wiedzieć, że usunięcie kamienia nazębnego domowymi sposobami jest niemożliwe. Zabieg ten trzeba wykonać w gabinecie dentystycznym. Co ważne, piaskowanie zębów też może okazać się niewystarczające do usunięcia kamienia nazębnego.

Wybierając gabinet, do którego udasz się na skaling, kieruj się doświadczeniem lekarza oraz stosowanymi przez niego metodami.

Dlaczego trzeba usuwać kamień nazębny?

Zastanawiasz się, dlaczego zabieg usunięcia kamienia nazębnego jest konieczny? Otóż musisz wiedzieć, że kamień poddziąsłowy i kamień naddziąsłowy nie tylko powoduje uczucie dyskomfortu i wygląda nieestetycznie, ale również wpływa niekorzystnie na jamę ustną i cały organizm. Często prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych oraz powierzchni korony zęba i powstania poważnego stanu zapalnego.

Warto wykonywać skaling także ze względu na to, że bakterie gromadzące się w jamie ustnej powodują nieświeży oddech oraz mogą zainfekować wiele narządów. Jak widać, możliwe choroby przyzębia to tylko jedno z wielu wskazań do usuwania kamienia nazębnego.

Kto nie może zdecydować się na scaling?

Niestety zdarza się, że nie można udać się na skaling zębów. Dotyczy to zwłaszcza osób, którym grozi odklejanie się siatkówki oka. Nie powinni również decydować się na to pacjenci z rozrusznikiem serca. Poza tym należy zachować ostrożność w przypadku zaawansowanej osteoporozy. W takich przypadkach czasem lepszą opcją jest piaskowanie i przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej.

Czym jest skaling zębów?

Chcesz wiedzieć, na czym polega scaling zębów? Otóż jest to metoda, która pozwala precyzyjnie usunąć kamień nazębny. Dawniej kamień usuwało się ręcznie za pomocą np. skalpela. Niestety było to dość męczące, inwazyjne i mało precyzyjne. Obecnie scaling wykonuje się przy pomocy specjalnego skalera ręcznego, ultradźwiękowego, a nawet laserowego.

Skaling nie tylko poprawia estetykę uśmiechu pacjenta, ale również pozwala chronić zęby i dziąsła przed rozwojem bakterii. Warto wiedzieć, że kamień nazębny sprzyja powstawaniu próchnicy, której z pewnością wolisz uniknąć.

Scaling - to musisz wiedzieć

Co ważne, skaling pozwala usunąć nie tylko widoczny kamień nazębny, ale również ten, który ukrywa się np. pod dziąsłami. Dzięki temu problem ponownie pojawi się znacznie później niż w przypadku oczyszczenia tylko odsłoniętej powierzchni zębów.

Niektórzy pacjenci obawiają się zabiegu usuwania kamienia, gdyż kojarzy się on im z dużym dyskomfortem, a nawet bólem. Musisz jednak wiedzieć, że obecnie są to bezbolesne zabiegi. Poza tym tuż po można normalnie funkcjonować. Oczywiście warto nieco zmienić swoje nawyki, aby opóźnić ponowne odkładanie się płytki nazębnej.

Scaling ultradźwiękowy

Warto mieć świadomość tego, że dentyści odchodzą od wykorzystywania klasycznych narzędzi ręcznych, aby oczyścić powierzchnię zębów. Doskonałym rozwiązaniem jest scaling ultradźwiękowy. To innowacyjna metoda, która bazuje na wysokoczęstotliwościowych falach ultradźwiękowych. Dzięki niej możliwe jest szybkie i nieinwazyjne usuwanie kamienia nazębnego. Proceder ten jest bardziej komfortowy nawet niż zabieg piaskowania zębów. W ten sposób można wykonać zarówno scaling naddziąsłowy, jak i scaling poddziąsłowy. Co ważne, usunięcie kamienia wiąże się tylko z zastosowaniem lekkiego znieczulenia miejscowego w obrębie jamy ustnej.

Scaling i piaskowanie zębów

Niektórzy myślą, że scaling i piaskowanie zębów polegają na tym samym. Musisz jednak wiedzieć, że skaling dokładnie usuwa kamień nazębny i oczyszcza powierzchnie zębów z osadu nazębnego. Natomiast piaskowanie zębów to raczej zabieg higienizacji lub kosmetyczny. Piaskowanie wykonuje się w wielu gabinetach dentystycznych i nie tylko. Na zęby nakłada się specjalną pastę piaskową i usuwa ją za pomocą strumienia wody. Ta metoda lepiej sprawdza się do płytki nazębnej niż walki z zaawansowanym kamieniem nazębnym.

Ile kosztuje skaling?

Nie wiesz, ile kosztuje zabieg usuwania kamienia nazębnego? Skaling jest nieco droższy niż piaskowanie zębów, ale przynosi znacznie lepsze efekty. W większości gabinetów za jeden łuk zapłacisz kilkaset złotych, najczęściej jednak mniej niż 500.

Jak postępować po usuwaniu kamienia nazębnego?

Zastanawiasz się, jakie są zalecenia po usunięciu kamienia nazębnego? Otóż po zabiegu skalingu warto kompleksowo zadbać o zdrowie jamy ustnej. Oczyszczone zęby mogą szybko ponownie zebrać dużo płytki bakteryjnej, jeśli nie będziesz przestrzegać zasad higieny jamy ustnej.

Oprócz czyszczenia zębów za pomocą szczoteczki warto korzystać z nici dentystycznych. Kamień osadza się nie tylko na widocznej powierzchni zębów. Bardzo dużo gromadzi się go w przestrzeniach międzyzębowych oraz innych trudno dostępnych miejscach. Możliwe, że właśnie te rejony omijasz podczas szczotkowania zębów. W związku z tym warto zmienić swoje nawyki i dokładniej czyścić zęby.

Dodatkowe zalecenia po zabiegu skalingu

Z pewnością otrzymasz także dodatkowe zalecenia po zabiegu usuwania kamienia. Lekarz doradzi, jaką pastą warto myć zęby oraz czym płukać jamę ustną. Dzięki temu kolejne usunięcie kamienia będzie prawdopodobnie można odłożyć w czasie.

Bez wątpienia należy również zrezygnować z palenia papierosów, ograniczyć picie kawy oraz inne używki. Dla bakterii bytujących na płytce nazębnej świetną pożywką są też słodycze. Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie ich porzucić, postaraj się chociaż nieco ograniczyć. Możesz mieć pewność, że efekty zauważysz dość szybko.

Warto wiedzieć, że w przypadku większości pacjentów zabieg scalingu i tak musi być wykonywany regularnie. W przeciwnym razie płytka nazębna szybko znów się pojawi na powierzchni zębów.

Jak widać, scaling zębów jest zabiegiem, który warto włączyć do profilaktyki jamy ustnej. Nie czekaj, aż problem będzie naprawdę poważny. Zdecydowanie lepiej udać się na skaling odpowiednio wcześniej. Dzięki temu unikniesz groźnych konsekwencji związanych z obecnością kamienia nazębnego. Poza tym cały zabieg będzie wówczas trwał znacznie krócej.

Pamiętaj także, że scaling i piaskowanie zębów to nie to samo. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem jest właśnie ten pierwszy zabieg, gdyż dzięki niemu skutecznie pozbędziesz się całego osadu pokrywającego Twoje zęby.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień