Tacki

Tacki

Tacki stomatologiczne – wygoda i bezpieczeństwo

Istotnym elementem wyposażenia gabinetów stomatologicznych są tacki dentystyczne. Wykorzystuje się je m.in. do przechowywania narzędzi, a...

Tacki stomatologiczne – wygoda i bezpieczeństwo

Istotnym elementem wyposażenia gabinetów stomatologicznych są tacki dentystyczne. Wykorzystuje się je m.in. do przechowywania narzędzi, a także sterylizacji. Zapobiegają one uszkodzeniu narzędzi, eliminują ryzyko skaleczenia się ostrymi końcówkami przez personel medyczny, a także chronią powierzchnie np. blatów przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami.

Praktyczne tacki stomatologiczne z polistyrenu

Dawniej powszechnie używano tacek metalowych, ale obecnie coraz większą popularnością cieszą się jednorazowe białe lub kolorowe tacki stomatologiczne z polistyrenu. Są one wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami zarówno medycznymi, jak i spożywczymi. Ich ogromną zaletą jest znacznie większa higiena pracy niż w przypadku tac metalowych. Nie trzeba ich sterylizować ani specjalnie przygotowywać przed użyciem. Po każdym pacjencie należy wymienić tackę, a zużyty produkt wyrzucić do specjalnego pojemnika.

Użytkowanie polistyrenowych tacek stomatologicznych jest całkowicie bezpieczne dla lekarza i asystenta. Chronią one przed zakażeniem, bowiem kontakt z nimi jest ograniczony, gdyż nie zabiera się ich do mycia, dezynfekcji, czy sterylizacji. W przypadku tacek metalowych wielokrotnego użytku zagrożenie jest znacznie większe.

Tacki stomatologiczne wyposażone są w różnej wielkości przegródki na gumki, wiertła i inne narzędzia. Mają one także specjalne wgłębienia na płyny, wypełnienia i ewentualne inne materiały. Istotne jest to, że są one stosunkowo niewielkie, mają prostokątny kształt i można bardzo wygodnie je przenosić. Minimalizuje to ryzyko ewentualnego wypadnięcia tacki z dłoni. Materiał, z którego zostały wykonane jest stosunkowo gruby i sztywny. Tacki nie wyginają się, nawet mimo dużego obciążenia i nie zniekształcają się. Poza tym nie przeciekają i nie wchodzą w reakcję z różnego rodzaju substancjami używanymi w stomatologii.

Czytaj więcej

Aktywne filtry