Periotomy

Periotomy stomatologiczne - bezpieczna ekstrakcja zęba

Jednymi z najczęściej stosowanych narzędzi w implantologii są periotomy stomatologiczne. Służą one do atraumatycznej ekstrakcji...

Periotomy stomatologiczne - bezpieczna ekstrakcja zęba

Jednymi z najczęściej stosowanych narzędzi w implantologii są periotomy stomatologiczne. Służą one do atraumatycznej ekstrakcji zęba. Końcówki periotomów posiadają zazwyczaj specjalne mikroząbki ułatwiające wykonywanie zabiegu. Narzędzia te wykorzystuje się przede wszystkim do cięcia więzadła ozębnej i poszerzania zębodołów. Dzięki periotomom znacznie ograniczona jest potrzeba rozchwiania zęba. Poza tym pozwalają one zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów mechanicznych kostnej tkanki, np. wyłamania fragmentu zęba. Periotomów nie można jednak używać jako dźwigni do podważania zęba.

Periotomy marki ORIMED wykonane zostały z wysokiej jakości stali chirurgicznej. Dzięki temu są produktami zarówno elastycznymi, jak i bardzo trwałymi, odpornymi na uszkodzenia. Ponadto są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. O ich jakości świadczą m.in. certyfikaty ISO oraz CE. Periotomy to narzędzia wielokrotnego użytku, które z powodzeniem można wiele razy dezynfekować i sterylizować, również w autoklawie. Mają one ergonomiczną rękojeść, która zapewnia wysoki komfort pracy i ułatwia prowadzenie narzędzia. Specjalne rowkowania niwelują poślizg. Niektóre periotomy posiadają dodatkowo czarną ceramiczną powłokę, pozwalającą zniwelować refleksy świetlne, mogące znacznie utrudniać pracę.

Rodzaje periotomów

Periotomy zazwyczaj dzielą się na jednostronne i dwustronne. Narzędzia jednostronne posiadają różnego rodzaju końcówki, proste lub zakrzywione w zależności od przeznaczenia. Do wyboru są warianty z szerokimi lub wąskimi zakończeniami. Z kolei periotomy dwustronne wyposażone są w aż dwie robocze końcówki. Jedna z nich jest zakrzywiona, a druga prosta. Dzięki temu można zarówno poszerzać zębodół pacjenta, jak i nacinać, czy też wyłamywać wybrane fragmenty. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalające uniknąć nadmiaru narzędzi w gabinecie.

Czytaj więcej

Aktywne filtry